Ze Žulové na Boží horu a Borový vrch

Kde potkáte společně obrazy a žulové kameny? Zkuste třeba jít ze Žulové na Boží horu a Borový vrch. Cesta podhůřím Rychlebských hor nabízí mnoho zajímavého. Od křížové cesty, kamenů a lomů, po krásné výhledy.

Městečko Žulová (dříve Frýdberk) získalo své jméno po válce díky žule, která se zde v minulosti zpracovávala v několika kamenických dílnách. Dokonce zde bývalo i kamenické učiliště. Kámen je zde i v okolí všudypřítomný, o tom jsem psala i v článku Místo, kde na každém kroku zakopneteo kámen. Jak asi kdysi městem znělo ťukání kamenických nástrojů?

Sláva města od té doby poněkud upadla. Vzhled města je poničen. Tak jako u mnohých jiných měst staré domy nahradily paneláky. A tak i Žulová získala typický architektonicky nesourodý vzhled. Na první pohled však upoutá kostel sv. Josefa, který je postaven na místě zničeného hradu loupeživých rytířů Friedebergu. Při stavbě byla pro stavbu kostelní věže využita hradní věž a most.

Ze Žulové na Boží horu starou křížovou cestou

Stoupám po modré značce ze Žulové na Boží horu. Od kostela je to pěkný krpál po, jak jinak, cestě dlážděné žulovými kostkami. Boží hora je viditelná ze široka daleka a dává městu ojedinělý ráz. Dominanta se stavbou kostela je navíc doplněna sousedním Borovým vrchem. Pokud projíždím okolím, vždy se na tajemné dominanty s potěšením ráda dívám.

Nad městem vstupuji na louku a ovocným sadem jdu k lesu, kde stojí přístřešek a kaplička. Ta zahajuje křížovou cestu vedoucí na vrchol k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné. Celá cesta je dlážděná velkými kameny a jednotlivá zastavení skrývají působivé obrazy, které se docela vymykají obvyklému zpracování. Cestu tvoří čtrnáct žulových sloupků s kapličkou s pašijovými obrázky. Nejsou ale v moc dobrém stavu a pokud by byly zničeny, byla by jich opravdu škoda.

obraz z Rychleb

V okolním bukovém lese s příměsí borovic a smrků jsou haldy kamenů ze starých lomů. Kameny jsou všude. I v zídce okolo cesty. Ve výklenku rostlé skály pod vrcholem stojí bílá socha Panny Marie.

Cesta vede k nedávno odlesněnému vrcholu s kameným kostelem. Okolí kostela je nově upraveno a díky odlesnění skýtá krásné pohledy na okolní krajinu, hřebeny Rychleb, město Žulová a obec Skorošice. I když není úplně jasná viditelnost, jsou vidět i větrné vrtule v Polsku.

Můžete například za Skorošicemi vidět údolí Skorošického potoka a vrch Špičák a vlastně hlavní hřeben Rychlebských hor. O cestě kolem Nýznerovských vodopádů na hřebeny si můžete přečíst v článku Mám pro vás dárek z Rychlebských hor.


Jak objevit Jeseníky, co tam vlastně najdu? Bude se mi tam vůbec líbit?

e-book JesenikyNa tuto otázku vám nabízím řešení. Přináším vám znalosti a pohled na Jeseníky očima domorodce, který zde opravdu žije, a který vám Jeseníky nabízí jako krajinu plnou neobyčejných věcí.

Jako první krok pro vaše objevy jsem pro vás napsala e-book 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte, ve kterém vám Jeseníky a jejich tajemství na 28 stránkách představím.

Objevte i vy 5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte a udělejte tak první krok k získání své duševní i tělesné energie, úžasných zážitků a poznání nových míst očima domorodce.

P. S. E-book je nyní ZDARMA, jako dárek.

 Může to znít neuvěřitelně, ale e-book už pomohl stovkám lidí v prvních krůčcích k objevení Jeseníků, hlubokých prožitků a skvělých zážitků.

Díky e-booku, který si stáhnete zde, získáte kus inspirace, která nastartuje vaše kroky k novým objevům v Jeseníkách. Hory dokáží změnit váš život k nepoznání. Já to mohu tvrdit, sama jsem to zažila na vlastní kůži.

Přeji vám sílu, ať je rok 2017 pro vás objevným rokem.


Kolem starých lomů na Borový vrch

Pokračuji k Borovému vrchu pěknou štěrkovou cestou, když mě zaujme cedule s upozoněním na lom. Neváhám a odbočuji k němu. Tušení mě nezklamalo. Je to velký krásný lom obsahující granitoidní horniny s výskytem minerálů. Nad horní hranou jsou patrná místa výkopů jejich hledačů. Z horní hrany lomu jsou krásné výhledy na okolní hřebeny Rychlebských hor.

Hned vedle velkého lomu je další menší zatopený lom a dál pak několik dalších malých lůmků. Zdá se, že Boží hora je rozlámaná na mnoha místech, kámen se zde těžil opravdu všude. Svědčí o tom haldy v lesích i všudypřítomné kamenné zídky.

Cesta mě ale vyvedla z lesa na louku, kterou rozzářilo i slunce. Nad sebou vidím Boží horu. Kousek dál už je úpatí Borového vrchu, kde je i informační cedule. Dozvídám se z ní co na vrchu žije i příběh jeho vzniku. Ten si pak můžete přečíst sami.

Čekala jsem borovice, ale je to spíš bukový les, sem tam s nějakou tou borovicí. Všimla jsem si, že borovice se vyskytují spíše na sousedním vedlejším bezejmenném kopci.

Borový je opět geologickou lokalitou s rozkutanými místy od hledačů minerálů a skalkami. Je tvořen biotitickým granodioritem a světlou slezskou žulou. Na Borovém vrchu, stejně jako na sousední Boží hoře, se vyskytují kontaktní minerály, jako je granát, vesuvianit či epidot.

Je to jedna z nejpozoruhodnějších geomorfologických lokalit Českého masivu, kde je vidět zvětrávání žuly. Na vrcholu a svazích Borového jsou drobné tvary zvětrávání žuly, jako jsou tafoni, voštiny, skalní výklenky, žlábkové škrapy, sedadla a skalní mísy s odtokovými žlábky.

Moje cesta ze Žulové na Boží horu a Borový vrch sice nyní končí, ale má ještě zajímavé pokračování, o kterém vám povím zase někdy příště. Můžete se hodně těšit 🙂 Ivana

Pokračování najdete v článku V Černé Vodě v Rychlebách hledejte i kouzelné rybníky.

— Ivana

 

 LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂 POMŮŽETE MI 🙂

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek