Ze Žulové na Boží horu a Borový vrch

Hlavní stěna

Kde potkáte venku v přírodě ineobvyklé ikonické obrazy a tvrdé žulové kameny? Zkuste jít ze Žulové na Boží horu. Žulovská pahorkatina nabízí mnoho zajímavého. Od křížové cesty, kamenů a lomů, po krásné výhledy.

Městečko Žulová (dříve Frýdberk) získalo své jméno po válce díky žule, která se zde v minulosti zpracovávala v několika kamenických dílnách. Dokonce zde bývalo i kamenické učiliště. Jak v Žulové asi kdysi znělo ťukání kamenických nástrojů?

Kámen je zde i v širokém okolí všudypřítomný. Můžete si o tom přečíst i v mém nedávném článku Místo, kde na každém kroku zakopneteo kámen

Přístřešek nad městem
Přístřešek nad městem

Sláva města od té doby poněkud upadla. Kamenictví zašlo na úbytě, ráz města je poničen následným vývojem. Tak jako u mnohých jiných měst, nahradily domy zapadající do rázu města nevzhledné paneláky. A tak i Žulová získala typický architektonicky nesourodý vzhled. 

Žulová, v pozadí Rychlebské hory
Žulová, v pozadí Rychlebské hory

Ze Žulové na Boží horu starou křížovou cestou

Stoupám po modré značce ze Žulové na Boží horu. Od kostela je to pěkný krpál po, jak jinak, cestě dlážděné žulovými kostkami. Boží hora je viditelná ze široka daleka a dává krajině ojedinělý ráz. Hora se stavbou kostela je navíc doplněna sousedním Borovým vrchem, takže tvoří jakousi dvojitou dominantu krajiny. Pokud projíždím okolím, vždy se na ty dvě sousední hory s potěšením ráda podívám.

Nad městem vstupuji na louku a ovocným sadem jdu k lesu, kde stojí přístřešek a kaplička. Ta zahajuje křížovou cestu vedoucí na vrchol k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné. Celá cesta je dlážděná velkými kameny a jednotlivá zastavení skrývají působivé obrazy, které se docela vymykají obvyklému zpracování. Je jich celkem čtrnáct. Čtrnáct zastavení. Zasklené malby jsou umístěny na žulových sloupcích se stříškou. Obrazy nejsou v moc dobrém stavu a pokud by byly ponechány svému osudu, byla by jich opravdu škoda.

V okolním bukovém lese s příměsí borovic a smrků jsou haldy kamenů ze starých lomů. Kameny jsou všude, v sem tam se vyskytující zídce okolo cesty. Pod vrcholem, ve výklenku rostlé skály, stojí bílá socha Panny Marie a tvoří zde jakousi kapličku.

Cesta vede dál, k nedávno odlesněnému vrcholu s působivým kameným kostelem. Okolí kostela je nově upraveno a díky odlesnění skýtá krásné pohledy na okolní krajinu, hřebeny Rychleb, město Žulová a obec Skorošice. I když není úplně jasná viditelnost, jsou vidět i větrné vrtule v Polsku.

Můžete například za Skorošicemi vidět údolí Skorošického potoka a vrch Špičák a vlastně celý hlavní hřeben Rychlebských hor. O cestě jedním údolím Rychleb, kolem Nýznerovských vodopádů na hřebeny, si můžete přečíst v článku Mám pro vás dárek z Rychlebských hor.

Jak objevit Jeseníky, co tam vlastně najdu? Bude se mi tam vůbec líbit?

5 tajemství JeseníkůNa tuto otázku vám nabízím řešení. Přináším vám znalosti a pohled na Jeseníky očima domorodce, který zde opravdu žije, a který vám Jeseníky nabízí jako krajinu plnou neobyčejných věcí.

Jako první krok pro vaše objevy jsem pro vás napsala e-book 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáteve kterém vám Jeseníky a jejich tajemství na 28 stránkách představím.

Objevte i vy 5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte a udělejte tak první krok k získání své duševní i tělesné energie, úžasných zážitků a poznání nových míst očima domorodce.

P. S. E-book ode mě dostanete jako dárek.

Může to znít neuvěřitelně, ale e-book už pomohl opravdu stovkám lidí v prvních krůčcích k objevení Jeseníků.

Díky e-booku, který si stáhnete zde, získáte kus inspirace, která nastartuje vaše kroky k novým objevům v Jeseníkách. Hory dokáží změnit váš život k nepoznání. Já to mohu tvrdit, sama jsem to zažila na vlastní kůži.
 

Přeji vám sílu, ať je tento rok pro vás rokem objevů.

Kolem starých lomů na Borový vrch

Pokračuji k Borovému vrchu pěknou štěrkovou cestou, když mě zaujme cedule s upozoněním: „Pozor lom“. Neváhám ani chvíli a odbočuji k němu. Lomy miluji. Tušení mě nezklamalo. Je to velký a krásný lom, podle internetu obsahující granitoidní horniny s výskytem minerálů. Nad horní hranou jsou patrná místa výkopů, to jak tu lidé minerály hledají. Z horní hrany lomu jsou krásné výhledy na okolní hřebeny Rychlebských hor.

Hned vedle velkého lomu je další menší zatopený lom a dál pak několik dalších malých lůmků. Zdá se, že Boží hora je rozlámaná na mnoha místech, kámen se zde těžil opravdu všude. Svědčí o tom haldy v lesích i všudypřítomné kamenné zídky.

Cesta mě ale vyvedla z lesa na louku, kterou rozzářilo i slunce. Nad sebou vidím Boží horu. Kousek dál už je úpatí Borového vrchu, kde je také informační cedule. Dozvídám se z ní, co na vrchu žije i příběh jeho vzniku. Věřím, že ten si pak přečtete raději sami.

Na Borovém vrchu jsem čekala borovice, ale je to spíš bukový les, sem tam s nějakou tou borovicí. Všimla jsem si, že borovice se vyskytují spíše na sousedním bezejmenném kopci.

Borový je opět geologickou lokalitou s rozkutanými místy od hledačů minerálů a skalkami. Je tvořen biotitickým granodioritem a světlou slezskou žulou. Na Borovém vrchu, stejně jako na sousední Boží hoře, se vyskytují kontaktní minerály, jako je granát, vesuvianit či epidot. Je to prý jedna z nejpozoruhodnějších geomorfologických lokalit Českého masivu, kde je vidět zvětrávání žuly. Na vrcholu a svazích Borového jsou drobné tvary zvětrávání žuly, jako jsou tafoni, voštiny, skalní výklenky, žlábkové škrapy, sedadla a skalní mísy s odtokovými žlábky.

Moje cesta ze Žulové na Boží horu a Borový vrch sice nyní končí, ale má ještě zajímavé pokračování, o kterém vám povím zase příště. Můžete se hodně těšit. 

Ivana, jesenický domorodec

P.S. Pokračování najdete v článku V Černé Vodě v okolí Rychleb hledejte i kouzelné rybníky.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂 POMŮŽETE MI 🙂

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');