Jak jít Hobití stezkou za východem slunce

Za východem slunce

Jak jistě víte, Hobiti nejraději chodí v noci a proto mi snad náš noční pochod za východem slunce na hřebeny Jeseníků, asocioval právě je. A nejenom to. Vzpomněla jsem si, bůhví proč, na konkrétní úryvek knihy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů – Společenstvo prstenu. Na ten, jak se Frodo vydal po marném čekání na Gandalfa do Roklinky, aby odnesl kouzelný prsten z Kraje:

Když vylezli zpátky na pěšinu, byl kolem nich soumrak. Západní vítr vzdychal ve větvích. Listí šepotalo. Brzy se začala cesta mírně, ale trvale svažovat do šera. Před nimi na temnícím východě vyšla nad stromy hvězda. Šli vedle sebe stejným krokem, aby si dodali odvahy.

Po čase, jak hvězd přibývalo a jasněly, hobity neklid opustil a už nenaslouchali zvukům kopyt. Začali si tiše pobrukovat, jak to mají hobiti na pochodu ve zvyku, zvláště když se nocí blíží k domovu.

U většiny hobitů to bývá píseň o večeři nebo o spaní, ale tihle si pobrukovali píseň o pochodu (ačkoli se samozřejmě neobešla bez zmínky o večeři a o spaní). 

Nemám zrovna zalíbení v chození při měsíčku, jako mají Hobiti či elfové. Na to je moje chození v šeru a tmě příliš klopýtavé a stává se mi, že ve tmě ztrácím rovnováhu, takže se necítím zrovna jistě. Ale pod hvězdami pobývám ráda. A tak jsem se už podruhé nechala zlákat k noční výpravě na hřebeny Jeseníků.

Poprvé to bylo vloni, kdy jsme ještě neměli zkušenosti se správným načasováním. Vyšli jsme večer příliš brzo, takže jsme se sice prošli po hřebenech temnou nocí (i měsíc byl za mraky), ale to bylo tak asi všechno. Zato letos už vše dokonale klaplo.

Co si musíte zjistit předem?

  • Jaké bude počasí – pokud chcete zažít chůzi při jasném svitu měsíce a hvězd a poté východ slunce, musí být jasno. Dá se samozřejmě jít s čelovkou a určitě také doporučuji si ji s sebou vzít, ale chůze při svitu měsíce je také skvělý zážitek. To je pak potřeba, aby nikdo z výpravy nesvítil, aby si oči na světlo měsíce zvykly. Pak zjistíte, že jeho svit je úplně dostatečný pro bezpečnou chůzi. Problém může nastat pouze v hlubokých údolích či v lese, kam svit měsíce nedosáhne. To pak na řadu přijde zmíněná čelovka.
  • V jaké fázi se nachází měsíc a kdy vychází a zapadá – aby měsíc svítil dostatečně jasně, musí se nacházet ve správné fázi. Nejlepší je samozřejmě úplněk, ale není to úplně nutné. Také je dobré vědět, kdy měsíc vychází a kdy vám tedy začne svítit na cestu. Úplňky v daném roce a měsíci, měsíční fáze, časy východu měsíce, ale třeba i procento plochy, jakou je v dané noci měsíc schopen osvítit, což je také užitečný údaj, a to pro více než 100.000 lokalit po celém světě můžete zjistit třeba ZDE.
  • Kdy má nastat východ slunce a kde bude nejlepší ho sledovat – najděte místo, odkud je možné sledovat východní oblohu, pak už jen zjistěta čas, kdy nastane rozbřesk. K tomu můžete využít opět tabulku ZDE s časy východu a západu slunce pro kterýkoliv den v roce kdekoliv ve světě. V tabulce najdete časy a délku jak ranního tak večerního občanského, námořního a astronomického soumraku udávající v kolik hodin a jak rychle se v daný den rozední resp. setmí.

Na Hobity a jejich putování si v přírodě vzpomenu poměrně často. Když jdu s přáteli a jdeme nějakým chodníkem, hezky za sebou, spadaným listím. Jenom poníci nám chybějí. To je pak docela veselá představa. 

Nebo když jdu sama, to si vždy vzpomenu na to, jak se Frodo jako mraveneček v široširém velkém světě, s bolestí ze stále rostoucí tíhy prstenu, pomalu, ale neúprosně blíží k Hoře osudu, Orodruině. A opravdu ho z výšky vidím. Malou postavičku a kolem něj velký svět a v dáli horu. A sama sebe vidím stejně. Nemám sice tak závažný úkol jako Frodo, ale jako on jsem ztracená ve světě, kde jsem jen malý mravenec sunoucí se dál s nějakým vlastním cílem.

Teď se konečně obrátili k Hoře a vyrazili. Už nemysleli na schovávání a upnuli svou únavu a slábnoucí vůli jen k jedinému úkolu: jít dál. V šeru bezútěšného dne by je mohl sledovat málokdo i v té bdělé zemi, leda zblízka. Ze všech otroků Temného pána jen nazgúlové ho mohli varovat před nebezpečím, které se droboučké, ale nezdolné plížilo do samotného srdce jeho střežené říše.

Musíte vstát dřív, než vstává slunce

  • Oproti loňskému pokusu jsme šli nejprve spát, abychom byli na samotný výšlap čerstvější. A to doporučuji i vám, protože se to ukázalo jako dobrá strategie. 
  • Kdy vstávat? To záleží na tom, jak daleko máte k nástupnímu místu, jak dlouho bude trvat váš plánovaný výstup na hřebeny a v kolik hodin má nastat předpokládaný východ slunce.
  • Odjížděli jsme k nástupnímu místu v 1 hodinu ráno, ale nakonec se ukázalo, že to klidně mohlo být minimálně ještě o půl hodinu později. Ale to nevadilo, alespoň jsem měla více času na focení a nemuseli jsme spěchat.
  • Na hřebenech bylo opravdu chladno, jak to před rozbřeskem bývá. Dokonce jsme měli zmrzlé ruce. Takže, i když je ve dne horko, jako je toto léto, vezměte si něco na přioblečení. Minimálně mikina či svetr a nějaká šustka se vždycky hodí, i když jdete za východem slunce 🙂

Za rohem třeba připravená je zlatá brána otevřená; a třeba jsem ji často míjel, přišel den, abych před ni přijel, a dám se skrytou pěšinou tam za sluncem a za lunou.

Při stoupání lesem na hřebeny k nám měsíc moc nedosvítil, takže jsme byli se svými čelovkami jako světlušky. Jen co jsme však došli výš, čelovky jsme zhasli, protože měsíční světlo bohatě k chůzi stačilo.  Ještě jsme si chůzi pod hvězdami a za měsíčního světla užili. Dole svítila města a my tady nahoře na ně potichu shlíželi.

Užívejte si právě zrozeného dne

Kdybych byla na výpravě sama, určitě bych na hřebenech pobyla daleko delší čas. Čistota a zabarvení prvního světla za chladného rána se totiž ničemu nevyrovná. Orosená horská tráva v prvních paprscích, zapomenuté kvítky, kopce vystupující z šedavých mlh a pasoucí se kamzíci.


Záměrně dnes nepíši, kudy jsme se vydali a kam, abyste si mohli zvolit svou cestu sami. Nicméně znalci Jeseníků to poznají z fotek tak jako tak. 

Pokud se rozhodnete noční pochod některou z Hobitích stezek za východem slunce vyzkoušet, držím vám palce, aby jste vše správně načasovali, zvolili jste správnou cestu i parťáky a hlavně, aby vám vyšlo počasí.

Ivana, jesenický domorodec

 

 LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

NEBO SE PODĚLTE O SVÉ ZÁŽITKY NÍŽE V KOMENTÁŘI 🙂

 

Objevte 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Radost a štěstí přichází, když člověk překročí své hranice a má odvahu vydat se objevovat nové cesty.

Inspirujte se mou cestou a vydejte se zkoumat jesenická tajemství.

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');