Výhledy, které vás chytnou a nepustí

“To, co každý z nás hledá, ale nedohlédneme na to, se skrývá za dalekým obzorem” (Film: Poslední z Psích bojovníků)

Přemýšlela jsem, za čím lidé vlastně chodí do Jeseníků a jak by se daly některé zajímavé cíle nějak zobecnit. Těchto cílů je samozřejmě celá řada, ale dnes vás vezmu za jesenickými výhledy, které jsem navštívila v posledním roce. Myslím si totiž, že výhledy jsou jedním z tahounů pro všechny turisty nejen v Jeseníkách. Patří určitě mezi tajemství Jeseníků, o kterých píši ve svém ebooku i v dalším, který zrovna připravuji.

Nedávno jsem na FB dávala fanouškům otázku: “Co ve vás vyvolávají dálky? Touhu? Uvolnění přeplněné mysli? Prožitek?” Zajímavé odpovědi byly např.: Toulání s radostí v duši” nebo “Balzám na oči a na nervy….”.

Výhled ze Staré hory

Výhled ze Staré hory

 

Pro mě osobně jsou výhledy opravdu balzámem, ale balzámem na duši. Když je mi fakt hodně zle vím, že musím vylézt na nejbližší kopec a rozhlédnout se po krajině. Nemusí to být přímo z hřebenů, stačí opravdu jakýkoliv krásný výhled do dáli. Nejlepší je, že účinky této “léčby výhledy” přetrvávají poměrně dlouhou dobu, a stačí si na ně v případě potřeby vzpomenout.

Hornické skály

Hornické skály

Také když nad něčím přemýšlím, když potřebuji rozhodnout nějaký zapeklitý problém, vylezu na kopec a koukám do daleka. Myšlenky se tak nějak srovnají a řešení vystoupí z původní změti nápadů úplně samo.

No, a pak nesmím zapomenout na estetickou stránku výhledů, protože ta je neopomenutelná. Krása kopců, zalesněných údolí, dalekých rovin, stromů, květin, barev, nebe a mraků je prostě bezbřehá. Přidejte k tomu ticho a klid a nebude se vám chtít vůbec odejít.

Máte to také tak?

Proto snad z každé mé cesty si přináším alespoň jeden výhled. A pokud si nezapamatuji cestu, pak výhled určitě ano.

Červená hora

Výhled z Červené hory k Pradědu

Když se škrábu za výhledy, potřebuji se fakt cítit dobře. Proto si na sebe hodím něco pohodlného, co mě nikde nešrtí. Na české hory si beru jedině české outdoorové oblečení, třeba fajn funkční a navíc ekologické triko, supr strečové kalhoty a do batohu taky něco nepromokavého, třeba lehoučkou bundu.

A nyní ty slíbené nejzajímavější výhledy

 • Z posedu nad loveckou chatou Devítka (viz výše) – jedna zimní cesta mě vedla z Drakova kolem Slučího potoka a lovecké chaty Devítka k bezejmenné pasece s posedem mezi Orlíkem a Starou horou. Vyškrábala jsem se na docela vysoký posed jenom proto, abych se mohla kouknout do dáli.
 • Z Hornických skal (viz výše) – podzimní cesta z Rejvízu na prameny Opavice a Příčnou horu, kde stojí Hornické skály. Není z nich vidět příliš daleko, ale kombinace výhledu a skal je fajn.
 • Z hřebenu Červené hory k Pradědu (viz výše)cesta po hřebeni Točníku, Červené hory na Červenohorské sedlo je samý výhled, jdete a jen se kocháte. Výhledy a jejich účinek vám vydrží na dlouhou dobu.
 • Z Karliných kamenů – divokým údolím Skalního potoka na ještě divočejší Karliny kameny. Opuštěné, ale krásné místo. Drsný výstup kolem divokých skal v Medvědské hornatině.
Karliny kameny

Výhled na Vrbno z Karliných kamenů

 

Výhledy na hřebeny

Na hřebenech

 

 • Z vrcholu Keprníku do polských rovin – z Ramzovského sedla na Šerák a Keprník. Z Keprníku jsou krásné kruhové výhledy do všech světových stran.
Keprmík

Výhlked z Keprníku k Jeseníku

 

 • Z Klepáče do Polska – jeden z nejkrásnějších výhledů je z vrcholu Klepáč (Klepý) (Králický Sněžník) na mozaiku polské zemědělské krajiny. Cesta z Hormí Moravy na Malý Sněžník.
Klepáč

Výhled z Klepáče do Polska

 

 • Z rozhledny v Nové Vsi – z Vrbna přes Hvězdu, Karlov, Mravencovku k rozhledně v Nové Vsi.
Nová Ves

Z rozhledny v Nové Vsi

 

 • Z louky od zaniklé obce Hřibová (Rychlebské hory) na rovinu a Polsko – cesta z Nových Vilémovic k zaniklým obcím Hraničky, Hřibová a Zastávka.
Hřibová

Výhled na Javorník a Polsko

 

 • Výhled z chodníku na Sokol – Sokolí skály na vrchu Sokol po cestě z Videl na Švýcárnu. Nádherné výhledy na obě strany hřebene.
Sokol

Výhled na Sokol

 

 • Ze sutí Staré hory na Příčnou horu – cesta z Drakova kolem Slučího potoka na Starou horu a Orlík.
Stará Hora

Výhled ze Staré Hory na Příčnou horu

 

 • Pohledy ze sutí Suchého vrchu – cesta z Vrbna přes Suchý vrch na Jánskou chatu.
Suchý vrch

Výhledy ze Suchého vrchu

 A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Chcete vědět víc?

O některých těchto výhledech, cestách k nim a dalších věcech píši ve svém novém ebooku, který již brzy dokončím. Brzy tedy přijde na svět ebook: JESENÍKY CESTOU DOMORODCE, který vás zavede na konkrétní místa a kde se dozvíte o Jeseníkách mnohem víc. Můžete se těšit na výlety po jesenických kopcích i údolích.

Nechcete ebook prošvihnout?

Zanechte mi svůj email ZDE a až bude ebook hotový, dozvíte se o něm jako první.

Tento nový ebook volně navazuje na ten předchozí s názvem 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

 

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek