V Černé Vodě v Rychlebách hledejte i kouzelné rybníky

Kam za historickou soustavou rybníků? Najdete ji v Černé Vodě v Rychlebách. Je dalším z tipů, kam se do okolí Rychlebských hor podívat. Už jsem tady z Rychleb psala o kamenech, skalách a starých lomech, o hřebenech i zaniklých obcíchKromě toho jsou tu snad nejznámější singletrackové trasy Rychlebské stezky i skvělé boulderové okruhy.

Co o Rychlebských stezkách i boulderových okruzích píší samotní jejich tvůrci?

Rychlebské stezky i boulderové okruhy si získaly věhlas po celé České republice i v zahraničí (mimochodem stezky se otvírají 1. dubna už tradiční zahajovací brigádou).

“Rychlebské stezky jsou sítí stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v kontaktu s přírodou. Najdete zde staré kamenné stezky i moderní flow traily. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Stezky začínají a končí v Černé Vodě v Rychlebách u Základny – Informačního centra RS. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Návštěvník nemusí řešit logistiku přesunů.

Rychlebské stezky

Rychlebské stezky

Zdroj: Rychlebské stezky

Vše funguje společně se souvisejícími službami Informačního centra, které zahrnují půjčovnu celoodpružených kol, výuku jízdy na MTB, informační servis včetně zajištění ubytování, občerstvení, cykloprodejnu, prodej upomínkových předmětů, mytí kol.” (Zdroj: http://www.rychlebskestezky.cz/cs/stezky/zakladni-informace)

“Boulderové okruhy byly dosud realizovány pouze ve francouzském Fontainbleau. V rámci střední Evropy se rychlebské bouldery staly první oblastí s kvalitně zmapovanou a propracovanou informační strukturou. V úzkém spojení s bike traily Rychlebských stezek navíc vznikla světově jedinečná aréna.” (Zdroj: http://rychlebske-okruhy.cz/info/)

Bouldery v Rychlebách

Bouldery v Rychlebách

Zdroj: Boulderové okruhy

Z Borového vrchu k rybníkům

Minule jsem vás zavedla na Boží horu a Borový vrch, za překvapivě krásnými obrazy křížové cesty, za borovicemi, buky a kameny v lesích a do starého lomu. Slíbila jsem vám, že cesta bude pokračovat. A je to tady:

Z Borového vrchu pokračuji po modré značce kousek lesem a pak po pěkných loukách, kde místy ještě leží sníh. V dálce je vidět Sokolský hřbet a trochu blíž pak opuštěné domky Dolního Dvora. Dvůr samotný opuštěný již není. Nový majitel zde zřejmě v hospodářském stavení něco buduje a tak i značka vede dokola kolem soukromého pozemku, který je patřičně opatřen cedulkou o zákazu vstupu.

Zemědělství je zde, tak jako i jinde v Jeseníkách, spíše pastevectvím, a tak se v okolí objevují první ohradníky, balíky sena, zemědělská technika a také nějaká ta zvěř. V pravo od cesty prosvítá mezi stromy ještě zamrzlá hladina prvního rybníka a já k němu odbočuji.


5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte

e-book Jeseniky

Nakoukněte, jak to tu u nás v Jeseníkách vypadá a co tu můžete prožít. Teď rozdávám e-book jako dárek:

Chci e-book jako dárek >>>


 U rybníků v Černé Vodě v Rychlebách

Jsem unešena. Zní to asi praštěně, ale je tu opravdu krásně. Modrá zamrzlá hladina, modré nebe s bílými mraky, vítr šustí ve vysokém rákosí s klasy velkých suchých květů. Ptáci zde ještě nejsou a to je škoda. Musím se sem podívat také v létě.

Jdu mezi dvěma rybníky po kamenem vyložené a snížené hrázi, která rybníky odděluje, ale i spojuje. Je to totiž soustava. Soustava 20 rybníků na Plavném potoce, z dob někdy před 400 lety, jejímž úkolem bylo odvodnit okolní bažiny. Později zde byl chov ryb.

Soustava je nedávno obnovená a díky za to. Matečný rybník, Rybník Mokrého, Rybník nad Velkým, Velký rybník. V dáli stojí Boží hora a shlíží k rybníkům a na krajinu, která je kolem rybníků zase trochu jiná.

Vracím se na cestu k Černé Vodě, v dáli už je vidět kostel. Střihnu to ale přes louku k přístřešku u lesa, protože se chci jít ještě podívat k Rybníku U dubu (a starý dub tam opravdu stojí). Ten je takovým hlavním centrem, protože kolem něj vedou značky, traily a je dobře dostupný i pro snadné vycházky a dokonce i vozíčkáře, kočárky apod.

U rybníku je opět přístřešek s terasou, která ční nad vodní hladinu. Dokonce je zde i kamenné ohniště s roštem. Skvělé.

Zpět do Žulové

Vracím se do Černé Vody, trochu se zdržím v hospodě. Teda chtěla jsem se zdržet, ale zjistila jsem, že peníze zůstaly doma. Smůla. Tak nic. Vyhrabu z batohu nějakou tyčinku a jabko. Musí mi to stačit.

Černá Voda kostel

Černá Voda kostel

Pokračuji pěknými bočními silničkami na červenou značku a kolem zatopeného lomu Rampa, dalšího rybníku a všudy přítomných kamenů, po bývalém drážním tělese až do Žulové.

Mapa trasy

P.S. Pro upřesnění vám musím říct, že Boží hora, Borový vrch, Černá Voda i s rybníky ve skutečnosti nejsou součástí Rychlebských hor, i když to tak lidé často vnímají. Zřejmě díky známým Rychlebským stezkám. Jsou totiž součástí sousední Žulovské pahorkatiny, kde Boží hora je nejvyšším vrchem (527m).

–Ivana

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂 POMŮŽETE MI 🙂

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek