Rejvíz, indiánské léto a schody do nebe

Zažijte i vy pár podzimních dní na jesenickém Rejvízu. Sbalte kolo, trekovky a pár hadříků na sebe. Víc není potřeba, pokud je pravé indiánské léto, jako jsme ho právě zažili během posledních dní. Rejvíz volá.

My to “dali na Férovku”. Chci říct, že jsme bydleli na nejnovější rejvízské chatě Férovka s ojedinělým zážitkovým konceptem. Majitel, původně sportovní reprezentační trenér, má pohopení nejen pro sportovní potřeby svých návštěvníků. Proto pořádáme sportovní soustředění už druhým rokem právě tady.

Ubytování a stravování je ale na Rejvízu vesměs všude dobré, skoro všechny chaty prošly rekonstrukcí a tak nabízí pohodlí a klid.

Sledujte ale počasí, protože to umí být na Rejvízu pěkně studené a pak je potřeba přibalit také něco teplejšího.

Rejvíz není “jen” mechové jezírko

Rejvíz není “jen” mechové jezírko, zřícenina Koberštejn nebo rozhledna na Zlatém Chlumu. I když i tyto místa jsou samozřejmě hodně zajímavá a za návštěvu určitě stojí.

Ve výše položeném Rejvízu jsou ale také rozlehlé louky, hluboké lesy, typické dřevěné chaloupky poházené kolem cesty, podzimně se barvící stromy a neskutečně krásná večerní obloha. Když se k tomu všemu přidá počasí a pravé indiánské léto, pak vůbec neváhejte.

Když vstoupíte do lesů, zjistíte, že kdysi bývaly louky, a taky pole, daleko rozlehlejší, než dnes. Lesy začínaly až vysoko na svazích okolních kopců. Ještě v nich můžete vidět velké kamenice (hromadnice), sesbírané kameny z polí. Zkuste to, najdete jich zde stále ještě dost.

 A širší okolí Rejvízu taky není k zahození

Širší okolí Rejvízu dostupné pěšky je prostě úžasné. Horní a Dolní údolí, Příčná hora, Ondřejovice, Čertovy kameny, Kazatelny …

O Příčné hoře jsem psala v jednom z předchozích příspěvků, takže již víte, že tato hora opravdu není jen na jednu návštěvu. Sleduji trochu s obavami i očekáváním, co se tam děje například u kaple sv. Anny. Postupně se totiž obnovuje a já doufám, že to dobře dopadne. Na tabulích je zde popsána idea obnovy, která vypadá velmi dobře.

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny

Přímo na hřebeni Příčné hory jsou Táborské skály. Jde o několik nevysokých skalních výchozů, kde také probíhala těžba rud. Na několika místech je zajímavý měkký lesklý lámavý kámen až oranžového zbarvení. Když ho držíte v ruce, na prstech vám ulpí lesklé barvy, něco jako třpytivé oční stíny. Radost z nich měly hlavně děti.

Když někdy budete hledat cestu do nebe, je to právě tady. Jsou zde totiž přímo schody do nebe i s železnými vrátky. Jedna ze skalek je tak povýšena na rozhlednu, ale výstup na ni je dost krkolomný a nejistý. Výhledy ale stojí za trochu třesavky. Je dokonce vidět Rejvíz i s chatou Férovka. Vypadá to, jako by Rejvíz byl jen kousek, ale vím, že mezi Příčnou horou a Rejvízem je hluboké údolí.

Z Rejvízu se také dá jít po hřebeni k Ondřejovicím a do Dolního Údolí. Z luk a pastvin nad nimi jsou krásné výhledy do Polska, na Příčnou horu. Mezi pastvinami je i několik ruin starých domů.

V Dolním Údolí se dá dobře najíst v pensionu U Pekina a je tu spoustu krásných chalup.

Dobře dostupné jsou i Kazatelny, skalky na vyvýšeném hřebeni, které najdete cestou k ruskému hřbitovu či Koberštejnu. Nízké skalky z rozpukaného kamane, sutě a modříny. Nádhera.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? ? DEJTE MU LIKE A SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU ?

NEBO MI O TOM NAPIŠTE NÍŽE DO KOMENTÁŘE 🙂


Chcete se cestách Jeseníky dozvědět víc?

O některých těchto výhledech, cestách k nim a dalších věcech píši ve svém novém e-booku  JESENÍKY CESTOU DOMORODCE, který vás zavede na konkrétní místa a kde se dozvíte o Jeseníkách mnohem víc. Můžete se těšit na výlety po jesenických kopcích i údolích.

Přečtěte si  o něm ZDE.

Tento nový e-book volně navazuje na předchozí s názvem 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek