Příběh Splavského potoka, prvního sněhu a jiné cesty

Stalo se vám někdy v lese, že jste slyšeli: Házejte dříví! Rychle! Otevírá se první stavidlo! Tak tohle bylo možné slýchat u potoka v jesenických lesích, když se tu ještě na potocích splavovalo dřevo.

Ale abych začala od začátku.

Chtěla jsem vás vzít za prvním sněhem na hřebeny, ukázat vám zlatou trávu čouhající z prvního sněhového poprašku a také už vás nalákat na zimní nádech hor. Zvažovala jsem, že nejlepší pro vás bude vyrazit ze Skřítku, kde to na hřebeny není daleko. A také jsem sama pro sebe chtěla najít jedno tajné místo, kde už jsem roky nebyla (každý by měl mít své tajné místo, kam občas chodívá – máte je?).

Měla jsem v plánu vzít vás kolem Splavského potoka, kolem kterého jsem nedávno jela na kole dolů od Alfrédky, a kde jsem něco zvláštního zahlédla, co bych vám chtěla ukázat. Splavský potok pramení zhruba pod Ztracenými a Zelenými kameny a brzy se vlévá do Žlutého potoka a ten do Podolského potoka.

Takže na jeden den plánů dost, ne?

Sněží
Sněží

Příběh Splavského potoka

Šlapu si pěkně od Skřítku (1) rovnou přes malý hřeben na cestu v údolí Splavského potoka, když mě v místě, kde se cesta rozdvojuje zaujme cedulka se šipkou – K přehradě. Přehrada? Hm, to musím prozkoumat!

Vím, že zde ještě nedávno byly zbytky staré hráze, která zadržovala vodu potřebnou ke splavování vytěženého dřeva do Žďárského Potoka, zrovna tak jako v sousedním údolí na Podolském potoce i jinde.

Představuji si dávný příběh: Na potocích je několik malých hrázek zadržujících vodu. Ty dohromady tvoří vodní soustavu, takovou vodní cestu, po které se dopravovuje dříví z hor do nižších poloh. Najednou lesní dělníci vstanou a rychle házejí dříví do potoka. Otevírá se stavidlo a po vzduté hladině potoka se dříví plaví k další nádrži, kde se postup opakuje. Odstrkují dříví dlouhými bidly od břehů a hlídají, aby se někde nezachytilo. A tak postupně dříví dopluje z hlubokých hor až na pilu dole v údolí.

Tato velmi důmyslná, ale zdlouhavá doprava byla postupně nahrazena sítí lesních silnic a úzkokolejných lesních železnic. Tak jako zemědělství kdysi měnilo krajinu sběrem kamenů z polí do hromad po jejich okrajích, tak lesnictví měnilo les sítí cest, loveckých chodníků, chat, starých vodních děl a také druhovým složením lesa.

Jdu jen kousek a objevuji nedávno velmi povedeně obnovené dílo kdysi zvané Schwarze klause (2), což je v podstatě přehrada, která sloužila právě ke zvyšování množství vody v potoce, když se mělo splavovat dřevo. Přehrada vás nadchne, protože je provedena ve stylu původního díla z roku 1891. Je z kamene a dřeva, doplněná dřevěným přístřeškem a informační tabulí. Po hrázi s lávkou se dá přejít na druhou stranu. Přehrada již neslouží původnímu účelu, ale jako retenční nádrž. Škoda, mohla to být hodně zajímavá ukázka toho, jak se kdysi v lesích pracovalo.

Takže za mě velká pochvala lesákům, kteří dílo obnovili. A aby té pochvaly nebylo málo, když jsem pak pokračovala nahoru cestou k Zeleným kamenům (3), zastavil kolem projíždějící lesák, jestli nechci svézt. To jsem tedy myslela, že padnu, protože něco podobného jsem za celé roky nezažila. Ale šla jsem s údivem a poděkováním dál pěšky, samozřejmě.

Jak objevit Jeseníky, co tam vlastně najdu? Bude se mi tam vůbec líbit?

5 tajemství JeseníkůNa tuto otázku vám nabízím řešení. Přináším vám znalosti a pohled na Jeseníky očima domorodce, který zde opravdu žije, a který vám Jeseníky nabízí jako krajinu plnou neobyčejných věcí.

Jako první krok pro vaše objevy jsem pro vás napsala e-book 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte, ve kterém vám Jeseníky a jejich tajemství na 28 stránkách představím.

Objevte i vy 5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte a udělejte tak první krok k získání své duševní i tělesné energie, úžasných zážitků a poznání nových míst očima domorodce.

P. S. E-book rozdávám jako dárek.

 Může to znít neuvěřitelně, ale e-book už pomohl stovkám lidí v prvních krůčcích k objevení Jeseníků. Zde je příklad jako důkaz:

Ivo, děkuji za Váš e-book. Přečetla jsem ho jedním dechem. V Jeseníkách jsem nikdy nebyla, ale po přečtení e-booku jsem měla nutkavý pocit sbalit a vyrazit, tak moc se mi líbil. Přeji Vám hodně zdraví, úspěchů a kdoví, možná se tam jednou potkáme.
Michaela Holínská
Jindřichův Hradec
Tento e-book doporučuji všem lidem, kteří mají rádi hory a přitom touží vyhledat a pak objevovat ještě nepoznané oblasti naší republiky. E-book dá první vhled do krásné krajiny Jeseníků. Navíc je psán tak, že člověk získá chuť se do hor hned vydat... a začít zkoumat ta tajemná místa, co se tu mohou skrývat. Těším se na další pokračování tohoto pěkného projektu. Děkuji.
Vlaďka Botlíková
Praha
 

Díky e-booku, který si stáhnete zde, získáte kus inspirace, která nastartuje vaše kroky k novým objevům v Jeseníkách, k lepší kondici, větší energii a skvělým zážitkům. Hory dokáží změnit váš život k nepoznání. Já to mohu tvrdit, sama jsem to zažila na vlastní kůži.

Přeji vám sílu, ať je pro vás tento rok objevným rokem.

Příběh prvního sněhu

Stoupám dál, kde je čím dál víc sněhu. Chvíli svítí i slunce, ale postupně se zatahuje. Na hřebeni pak už leží mraky, zima je tak -5 stupňů a docela fouká. Takže je tu pěkně zmrzlo. Ještěže mám v batohu teplejší rukavice, jinak by mi bylo při focení zima.

O tom, jak to tu vypadá, vám příběh prvního sněhu nejlépe povyprávějí fotky, i když skutečnost je vždycky daleko krásnější. Já se v té kráse postupně ztrácím. Po ufoukaném hřebeni vede jen úzká vyšlapaná cestička kolem dřevěných tyčí, mlha není příliš hustá. Smrky i kleče jsou už obaleny sněhem a ledem a nebe a mraky postupně vypadají dost dramaticky. Nikde ani živáčka. V takovém prostředí si nejlépe vyčistíte hlavu a dolů do doliny se vracíte jako nový člověk.

Potom přicházím ke Ztraceným kamenům (4). Nebudu vám teď popisovat, kam všude z tohoto místa normálně dohlédnete, protože tak daleko zrovna vidět není. Ale můžete si přečíst článek “Jeden kopec a přirozený způsob poznávání světa” a tam to i uvidíte.

Mně ale úplně stačí, že se po nebi valí přes Skřítek od Vernířovic černé cáry mraků, celé údolí je tmavé jako samotné peklo. Na druhé straně pod příkrovem přicházejících černých mraků svítí slunce. Nádherné pohledy vylepšené sněhem, kamennými sutěmi a dramatickými výjevy na nebi.

Pak ještě prolézám sutě a tajné místo, kde jsem tak dlouho nebyla. Je stále tak divoké a krásné, jako dřív. Je tam spousty kamenů, které miluji, staré smrky s dlouhými větvemi až na zem, pod kterými se chodí jako v tunelu, …

Příběh jiné cesty

Vstoupili jste na tento blog a tím jste se vydali na nějakou CESTU. Možná trochu nevědomě, možná záměrně. NĚCO vás oslovilo. Je čas nad tím začít přemýšlet. Možná, že časem dojdete k tomu, že naše setkání nebyla tak docela náhoda. Důvod, proč se nám něco děje totiž není někde venku, ale je uvnitř nás.

Hory i krajina jsou taková posvátná místa. Jeden ze znaků posvátných míst je to, že se v nich lidé ztrácejí. Jakoby do jiného světa, odkud se vracejí pozměněni.

Vraťme se ale k naší cestě. Četla jsem nedávno, jaký je rozdíl mezi tulákem a poutníkem. Tulák prý chodí nevědomě, protože musí. Je k tomu donucen okolnostmi. Kdežto poutník vědomě hledá moudro, něco co nás přesahuje. Turista se prý žene jenom za zážitky. Já si ale myslím, že lidé putují za něčím, co je může vnitřně obohatit.

Hledejme tedy náš vnitřní poklad. Protože to, co vnímáme není obraz vnějšího světa. Žijeme ve virtuálním světě, který jsme si  vytvořili. Na světě může být dobře jenom tehdy, když jsme schopni a připraveni jej takový vnímat.

Mapa navštívených míst

  Co bylo nejlepší – když to shrnu:
  • nachodila jsem asi 12 km, převýšení cca 600 m
  • skvělé zážitky z míst i z počasí
  • ticho, klid, čistá hlava
  • krása: z přehady, třpytícího se sněhu, sněhem obalených stromů i rostlin, čouhající tráva ze sněhu, černé mraky a prosvítající slunce, sutě, divočina
  • dobrodružství: na zamlženém studeném vyfoukaném hřebeni, v sutích Ztracených kamenů, v prastarých lesích pod hřebeny
  • a něco si také nechám pro sebe, mé tajné místo … 🙂

Přeji vám sílu, ať žijete život plný dobrodružství. Ivana

 LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Facebook Comments

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');