Výstup na Chilkoot aneb po stopách zlaté horečky

Návrat

Výstup na jesenický Chilkoot

Tradičně, každý rok v 7 hodin ráno na Silvestra, ti nejzdatnější z nás vycházejí ze Železné (Vrbno pod Pradědem), na pomyslný jesenický Chilkoot, po stopách zlaté horečky. Ostatní pak začínají třeba z Vidlí, podle toho jak a na co se cítí. Zlatá horečka na Yukonu může být analogií toho, co se samozřejmě v daleko menší míře, mohlo konat i v Jeseníkách, když zde bylo objeveno zlato.

A jak tato tradice vlastně vznikla? Vznikla v jedné rodině. V rodině nestora nejen vrbenské cyklistiky Miloslava Mlynáře, který tak na Silvestra chtěl zabavit své tři nezvladatelné potomky. A tak vymyslel dobrodružný výstup za zlatem. Přidali se k nim další kamarádi a od té doby každý rok stoupáme do hor a připomínáme si Jacka Londona, který spolu s dalšími 100 tisíci zlatokopy cestu přes Chilkootský průsmyk prožili doopravdy.

Za každého počasí jdeme dlouhým a studeným údolím Střední (Zlaté) Opavy do Vidlí, kde je pro ty co jdou z Vrbna první zastávka na občerstvení. Odtud již stoupáme po Pradědské cestě na Silonovu chatu. Následuje náročný výstup přes Černík na Malého děda (průsmyk) a odtud dolů na Švýcárnu. To už se všichni těšíme na teplou polévku.

Už několik let je výstup sice náročný, ale zvládnutelný. Dříve se častokrát stávalo, že pro množství sněhu nebylo vůbec možné výstup dokončit a po pás zapadající lidé se museli nakonec vrátit. Náročný bývá také mráz. Snad nejhorší je nudná, ale jinak nenáročná trasa po cestě z Vrbna do Videl, která vede mrazivým údolím kolem řeky, kde bývají teploty opravdu hluboko pod bodem mrazu. Trasa je dlouhá 13-14 km, zpáteční cesta je buď stejná nebo se aktuálně vymyslí jiná, podle sněhových podmínek a složení skupiny.

Mapa trasy

Chilkoot doopravdy

V roce 1897 propukla v Severní Americe zlatá horečka a Chilkootský průsmyk se stal pro tisíce zlatokopů cestou ke zlatému nalezišti u řeky Klondike. Byl pro ně na nebezpečné a dlouhé cestě tou nejtěžší zkouškou. Každý z nich musel přes něj přenést tunu materiálu a jídla na jeden rok pobytu v kanadské divočině, jinak ho kanadská policie nepustila přes hranice.

Chilkootský průsmyk
Chilkootský průsmyk
V dobách zlaté horečky
V dobách zlaté horečky

Většině z nich to trvalo ve sněhových závějích tři měsíce. Od honby za zlatem neodradilo dobrodruhy ani strádání v obtížných klimatických podmínkách, nebezpečí lavin či neskutečná fyzická dřina.

Překonáním sedla ale dobrodružství zlatokopů neskončilo. Na druhé straně hor to bylo ještě 25 kilometrů k břehům Benettova jezera, kde musel každý z nich pokácet stromy a postavit z nich plavidlo a dostat se jako první k nejlepším claimům.

Moc se neví, že zlatá horečka na Aljašce neskončila dodnes. Dnes už ale těžba zlata není o těžařské pánvi, která se používá již pouze na testování přítomnosti zlata, ale o bagrech a dalších velkých strojích. O těžbě zlata byl dokonce natočen seriál, taková reality show, postavená na skutečné těžbě skutečných lidí.

Po stopách zlaté (i stříbrné) horečky v Jeseníkách

Zlato se v různé míře těžilo po celých Jeseníkách a to mnohem dříve, než se první budoucí prospektoři vydali za zlatem na Klondike. Prvními prospektory v Jeseníkách byli zřejmě Keltové. V chladných jesenických potocích a řekách dnes najdete již jen malá zrníčka zlatého prachu. Dříve ale probíhala těžba jinak, rýžováním na mnohdy rozsáhlých rýžovištích, hlubinnou těžbou i těžbou po dlouhou dobu ukládaných horninových vrstev.

Dokladem o činnosti prvních horníků jsou na mnoha místech pozůstatky v lesích, kde dodnes objevíte kruhové propadliny, ústí šachet a štol, u nichž často bývá halda z vytěžené hlušiny. Zlatokopové na některých místech přecházeli od primitivního povrchového kutání k hlubinnému dolování.

Hlavním místem hlubinného dolování byla Příčná hora nad Zlatými Horami, o které jsem psala v článku Důkladně provrtaná hora Zlata v Jeseníkách. Zlato, ale i stříbro se v Jeseníkách těžilo i jinde. Těžba zlata probíhala v suchorudenském a andělskohorském rudním revíru, těžba stříbra pak v revíru Janovice – Ruda.

A kde se zlato a stříbro těžilo? V hornických osadách dnes známých jako Suchá Rudná, Andělská Hora, Vrbno p. Pradědem, Mnichov, Horní a Dolní Údolí, Zlaté Hory, Zlatý Chlum, Jeseník, Javorník, …

Ve Vrbně pod Pradědem na Vysoké Hoře, Hlásce, na Uhlířském potoce, na rýžovištích mezi Vrbnem a Širokou Nivou, na severním úpatí Zámecké Hory pod hradem Nový Fürstenwalde, v Ludvíkově vedle starého měděného dolu. V revíru Janovice – Ruda,  kde měla největší rozsah těžba stříbra v Horním Městě ze stříbronosných pyritů, na Kamenné hoře (Stará Ves) spolu se Stříbrnými Horami a Rešovem.

V Jeseníkách bylo údajně vytěženo (mimo ryžoviště) zhruba 9 000 kg zlata, z toho před rokem 1200 více než 7 500 kg, nejvíce pak v Andělskohorském  revíru  – celkem 6 300 kg, z toho 6000 kg před rokem 1200. Stříbra bylo vytěženo cca 35 500 kg, z toho před rokem 1200 cca 13 500 kg, nejvíce pak v období od poloviny 13. století do 15. století  – 20 000 kg. V revíru Nová Ves Suchá Rudná to bylo celkem více než 11 000 kg a v revíru Janovice – Ruda takřka 4 000 kg stříbra. (zdroj)

Kam za jesenickým zlatem

V jesenických tocích již mnoho zlata nenajdete, jednak ho již hodně bylo vytěženo a jednak jsou zbývající zlatinky většinou hodně malé. Přesto mnozí zlatokopové a znalci stále pokoušejí své štestí. A kde třeba zlato hledají?

Olešnice – potok, který přináší zlato z tzv. zlatého sloupu v Příčné hoře a ukládá ho v místech kde jsou zlatokopecké sruby, závodiště a dál směrem do Ondřejova. V minulosti se tu zlato těžilo jak překopáváním náplavů, tak dobýváním štolama. Zlato prý v potoce pořád je, i když ho byla většina vytěžena při Mistrovství světa v rýžování zlata v roce 2010. Nejčastější jsou údajně nálezy do 3 mm, ale při troše štěstí i větší. Každoročně velká voda zásoby zlata v potoce údajně doplňuje.

Poštovní štola
Poštovní štola

Zlatý potok – pramení na JV straně Příčné hory. Dál teče přes Zlaté Hory kolem Zlatého jezera a do Polska. Zlato se do něj dostává ze zlatých žil z prostoru kolem kostela Maria Hilfe (Marie Pomocné) a ze sedimentů jižně od Zlatých Hor. Protéká také sedimentačním prostorem tzv. dolů Měkkého cechu. Zlato je tu jako ve většině míst v okolí drobné (do několika mm), ale je možné najít i větší kousky. Z okolí potoka totiž pocházejí středověké nálezy valounů zlata 1,4 a 1,7 kg.

Opava – zlato se rýžovalo na Černé, Střední i Bílé Opavě a na všech jejích přítocích. Zlato je údajně na všech místech, kde se těžba prováděla i v minulosti. Většinou se tady nachází zlatinky vzhledem k delšímu transportu v řece. Opava je fakt krásná řeka, hlavně na horním toku.

Modrý potok – potůček na západní straně Příčné hory. Odnáší zlato z křemených žil, které se těžily ve středověku v prostoru kostela Marie Hilfe (Marie pomocné). Daly se zde najít i větší kousky zlata, ovšem po nájezdu zlatokopů je prý celý úsek potoka vydrancovaný. Zlato se zde najít pořád dá, ale jsou to jen malé zlatinky velikosti do 0,x mm.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU. MOC MI TÍM POMŮŽETE 🙂

Chcete vědět o Jeseníkách víc?

O dalších cestách Jeseníky píši ve svém e-booku  JESENÍKY CESTOU DOMORODCE, který vás zavede na konkrétní místa a kde se dozvíte o Jeseníkách mnohem víc. Můžete se těšit na výlety po jesenických kopcích i údolích.

Chcete se o e-booku dozvědět víc?  

PŘEČTĚTE SI O NĚM ZDE


Co o ebooku říkají jeho první čtenáři?

Na Ivanin e-book jsem se strašně moc těšila. Když spatřil světlo světa a já poprvé zalistovala jeho stránkami, můj úžas nad dílem nebral konce. Úchvatný, famózní, jedinečný! Skvěle zpracovaný průvodce krajinou, která mně byla až do dnešního dne neznámá. Nádherný kus země zachycený očima domorodce, s láskou, úctou a pokorou.

Autorka vás provede pohořím Jeseníků srdcem, vášní její vlastní a cestami, které vedou do jesenického ráje. Celá řada fotografií zachycuje kouzelná a magická místa, která byste mnohdy jen stěží hledali. A protože jsem ještě nikdy v Jeseníkách nebyla, neznám jejich moc, sílu a přitažlivost, je Ivana tím pravým a správným člověkem, se kterým bych je chtěla poznávat.

Díky e-booku poznáte dosud nepoznané. Ivana předává svým dílem jedinečné, nezapomenutelné a originální zážitky pro všechny milovníky přírody a dobrodružství. Všem sběratelům zážitků doporučuji vyjít si s Ivou na trek napříč Jeseníky. Orientace v terénu, smysl pro humor a působivé vyprávění? To a mnohem více můžete zažít jedině s Iv. Zkrátka, s Ivanou nejde Jeseníky nemilovat.

Slávka Frančíková, autorka projektu Cyklický svět www.cyklickysvet.cz
 
 
 

S tímto ebookem si Jeseníky zamilujete ještě dřív než se do nich vůbec podíváte. Je to psáno s láskou a opravdu intimní znalostí popisovaných míst. Své trasy si zde najdou jak zkušení sportovci, tak i ti méně zdatní. Celé to počtení oživují autentické fotografie. Jako nehoral jsem ocenila i bonus “Osobní checklist”, který se pochopitelně dá využít na jakékoliv větší tůrování. Jestli se chystáte do Jeseníků, tak je to určitě dobrá volba.

Linda Bergerová www.lindaberger.cz
 
 
 

 

Tento e-book volně navazuje na předchozí s názvem 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

Facebook Comments

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');