Kdo vlastně jsem?

Jsem jesenický domorodec a ukazuji lidem, jak poznat tyto hory jinak

Jako jesenický domorodec provádím lidi neprošlapanými, méně známými stezkami Jeseníků. Měním jejich pohled na vnímání vnější krásy jesenické krajiny spolu s objevováním jejich vnitřního světa. 

Věřím, že Jeseníky jsou spojením mezi naším každodenním běžným životem doma a nespoutaným plným životem nejen v horách.

-- Ivana

Můj příběh, aneb jak jsem se stala jesenickým domorodcem

Od mala miluji pohyb a přírodu. A dnes se s velkou chutí toulám po Jeseníkách. Je to můj relax a vášeň. A nejen to, díky svým znalostem vodím i ostatní lidi na místa, kam noha turisty zabloudí jen ojediněle. Pohybem venku se můj vnitřní svět propojil s přirozenými přírodními cykly. 

Znám mnohé jesenické cesty, dokážu chodit krajinou a vnímat slova, jimiž ke mně Jeseníky promlouvají.

Jesenická krajina mne učí mnoha věcem a je pro mě silnou inspirací. Když jdu krajinou, často se přistihnu, že se samou radostí dost přihlouple usmívám a stejný úsměv vídávám i na tvářích lidí, které ojediněle potkávám. Takže když jsem sama, raději se ohlížím, zda mě někdo nepozoruje 🙂

Jsem v pohodě.

Lidem, kteří zamíří do Jeseníků, ráda ukazuji jejich méně známá místa. Tajuplnost a divokost Jeseníků tak mohou vidět v jejich pravé kráse. Jako "domorodec" jim totiž ukazuji Jeseníky jinak. Z pohledu člověka, který zde opravdu žije.

Tato cesta není pro každého. Je pro aktivní a nezávislé lidi hledající neprošlapané cesty.

Pro nás, kdo žijeme v Jeseníkách, jsou tyto hory těmi nejkrásnějšími ze všech. A já jsem moc ráda, že mohu alespoň kousek z toho všeho ukázat i ostatním lidem. Věnuji se tomu, co mě opravdu baví a co přináší lidem radost. Píšu články na blogu, komunikuji s lidmi na facebooku, jsem autorkou e-booků.

Inspiruji lidi k tomu, aby Jeseníky byly spojením mezi jejich běžným životem a schopností žít svobodný a nespoutaný život.

Mým posláním je ukazovat lidem opravdové krásy Jeseníků, které jim v nitru ještě dlouho přináší radost do života.

 

Ale jak jsem se k tomu dostala? Co bylo před tím?

IvanaO kousku mého dětsví si můžete přečíst v článku Dědovy příběhy a píseň indiánské babičky nebo Od Bílého tesáka k blogu o Jeseníkách. Pokud si je přečtete, pak více pochopíte všechny souvislosti.

O tom, co dnes dělám, jsem snila hodně dlouho. Realita však byla oproti mému dobrodružnému dětství úplně jiná.

Po průmyslovce jsem začala pracovat na státním statku jako investiční technik. Dovedete si představit, jak to tenkrát vypadalo v zemědělském podniku? Navíc jsem v té době žila v nížině, nic pro mou vzletnou duši.

Tak jsem s prací na statku sekla, sbalila si pár věcí, hodila bágl na záda a hurá do hor! Díky tomu, že jsme do Jeseníků jezdili s rodiči od malička, byly Jeseníky jasnou volbou. No nebyla to žádná sláva, začínala jsem u nádobí na horském hotelu, ale byla jsem v horách.  A pak jsem zde zůstala již natrvalo. Proč?

Mnohokrát v životě jsem se dostala do nepohody, to určitě důvěrně znáte. Rozpadlé manželství, nemoc a smrt dítěte. Práce, která postupně ztrácí smysl. Kolotoč, který nikam nevede.

Co mě ale vždy zase postavilo na nohy?

Hory. Jeseníky. Jejich síla, jejich schopnost uzdravit všechny mé bolesti duše i těla. Jejich krása, divokost a drsnost. Čas a příroda vždy nakonec udělaly své. Prochodila a projezdila jsem ty hory křížem krážem.

 

Mé znalosti Jeseníků sdílené s lidmi

A když jsem pak v roce 2014 v jednu chvíli uvažovala, co se svým životem dál, jak ho změnit, dlouho jsem nevěděla. Až mi začalo docházet, že mohu se svým životem opravdu něco udělat. Něco velmi podstatného. Mohu se pustit úplně jinou cestou.

Jako první myšlenka mě napadlo, že lidem mohu ukázat všechno, co z Jeseníků znám. Co jsem za ty dlouhé roky našla na svých toulkách za dobrodružstvím. Že mohu vést lidi po chodnících, kterými jsem sama prošla. 

Ale nějak jsem cítila, že to není všechno, že lidé k tomu, aby poznali Jeseníky opravdu do hloubky, potřebují nejen znalost turistických tras a zajímavých míst. Věděla jsem, že krása Jeseníků není jen v jejich vnější podobě. Cítila jsem, že lidem musím předat ještě něco navíc. Něco, co jinde nenajdou.

A tak jsem si položila otázku. Co ještě bych mohla předat lidem, aby Jeseníky a jejich sílu pro sebe opravdu objevili?

Tím podstaným magickým krokem jak skutečně poznat Jeseníky je spojit pohyb a vnější krásu jesenické krajiny s naším vnitřním světem.

Jsem totiž přesvědčená o tom, že krása Jeseníků začíná v naší hlavě. Začíná u toho, jak my lidé dokážeme vědomě vnímat úplně obyčejné věci a vidět v nich to pěkné. Jak umíme díky vnější krajině otevřít svou vnitřní mysl a čerpat do ní neuvěřitelnou sílu.

Mou vizí je, aby si lidé vzpomněli na Jeseníky a bylo jim dobře, protože si uvědomí, že to co v nich našli, je jen odrazem toho, co mají v sobě. A to je to, co chci lidem na společné cestě k vědomému objevení Jeseníků také předat.

A tak vznikl tento blogDnes pomocí internetu, pomocí e-booku, s vámi mohu sdílet své domorodé znalosti Jeseníků. Já jsem už jesenické hory prošla. A teď je to na vás.

 


Stáhněte si pro začátek jeden z mých e-booků zdarma a staňte se objevitelem Jeseníků 🙂

Nejvíce čtenářů si stahuje e-book: 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Jeseniky hory
Chci e-book jako dárek >>>

LÍBÍ SE VÁM MŮJ PŘÍBĚH? 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂