Mušketýr ve skalách

ve skalách

Skály jsou jedním z 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte a tak posílám malé nahlédnutí. Ve skalách na Vyhlídce ve Vrbně pod Pradědem totiž horolezci před hlavní lezeckou sezónou trénovali techniku jištění, prusíkování, chytání pádů apod. Děti horolezců u toho nemohly chybět. A co vaše děti? Prožívají také taková dobrodružství? Věřím že ano.

Vyhlídka u Vrbna p/P

Jde o překvapivě vynikající skálu ukrytou v lese při cestě na Bílý Potok, dosahující výšky přes 30 m. Je nově přejištěná (kruhů nikdy není tolik, aby jich nemohlo být víc) a ne moc porostlá zmrudem.

Leze se po ní dobře, skála drží, neklouže, cesty jsou většinou kolmé nebo převislé, obtížnosti nejvíce tak kolem 6-7. Ovšem počítejte s tím, že stupnice je tu hodně tvrdá. Nad hlavní skálou jsou ještě dva skalní útvary (zaujme zvlášť bizarní Hříbek) s dalšími, povětšinou převislými, cestami i bouldery. V Jeseníkách na něco tak kvalitního hned tak nenarazíte.

Navíc je ke skalám dobrý přístup, od auta tak 10-15 min.

A teď k záporům:

Chybí tu slaňáky, poslední kruhy jsou často několik metrů pod vrcholem. Takže dolezete cestu, někde za obzorem vyhledáte nejbližší strom (pokud existuje) a založíte jištění. Následně pak s doleznuvším druholezcem smotáte lano a skálu poctivě v lezečkách obejdete lesem. Důvodem je, aby tu lezci nelezli ‘na rybu’ s lanem hozeným shora. Co je na tomto stylu špatného, nikdo nikdy nevysvětlí. Obzvlášť pro lidi, kteří nelezou často nebo začínají nebo zkrátka nemají potřebnou výkonnost či morál a i přesto by si rádi zalozili. Snaha zpřístupnit skálu jen ‘opravdickým lezcům’ zavání značnou domýšlivostí. A na chybějící slaňáky doplácejí v důsledku všichni.
První kruhy jsou občas dost morálové, nižší poloha by jim prospěla.
Je tu zákaz používání magnézia na cestách nižších než 7. Důvodem je nikoliv ochrana skály, ale aby chyty nebyly bílé a označené. Otázkou zůstává, jak má vylézt prvolezec bezpečně drsnou šestku v létě s mokrýma rukama.
Facebook Comments

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');