Mušketýr ve skalách

Skály jsou jedním z 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte a tak posílám malé nahlédnutí. Ve skalách na Vyhlídce ve Vrbně pod Pradědem totiž horolezci před hlavní lezeckou sezónou trénovali techniku jištění, prusíkování, chytání pádů apod. Děti horolezců u toho nemohly chybět. A co vaše děti? Prožívají také taková dobrodružství? Věřím že ano.

Vyhlídka u Vrbna p/P

Jde o překvapivě vynikající skálu ukrytou v lese při cestě na Bílý Potok, dosahující výšky přes 30 m. Je nově přejištěná (kruhů nikdy není tolik, aby jich nemohlo být víc) a ne moc porostlá zmrudem.

Leze se po ní dobře, skála drží, neklouže, cesty jsou většinou kolmé nebo převislé, obtížnosti nejvíce tak kolem 6-7. Ovšem počítejte s tím, že stupnice je tu hodně tvrdá. Nad hlavní skálou jsou ještě dva skalní útvary (zaujme zvlášť bizarní Hříbek) s dalšími, povětšinou převislými, cestami i bouldery. V Jeseníkách na něco tak kvalitního hned tak nenarazíte.

Navíc je ke skalám dobrý přístup, od auta tak 10-15 min.

A teď k záporům:

Chybí tu slaňáky, poslední kruhy jsou často několik metrů pod vrcholem. Takže dolezete cestu, někde za obzorem vyhledáte nejbližší strom (pokud existuje) a založíte jištění. Následně pak s doleznuvším druholezcem smotáte lano a skálu poctivě v lezečkách obejdete lesem. Důvodem je, aby tu lezci nelezli ‘na rybu’ s lanem hozeným shora. Co je na tomto stylu špatného, nikdo nikdy nevysvětlí. Obzvlášť pro lidi, kteří nelezou často nebo začínají nebo zkrátka nemají potřebnou výkonnost či morál a i přesto by si rádi zalozili. Snaha zpřístupnit skálu jen ‘opravdickým lezcům’ zavání značnou domýšlivostí. A na chybějící slaňáky doplácejí v důsledku všichni.
První kruhy jsou občas dost morálové, nižší poloha by jim prospěla.
Je tu zákaz používání magnézia na cestách nižších než 7. Důvodem je nikoliv ochrana skály, ale aby chyty nebyly bílé a označené. Otázkou zůstává, jak má vylézt prvolezec bezpečně drsnou šestku v létě s mokrýma rukama.

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek