Naslouchejte krajině a ona vám připomene, co jste už zapomněli

Každá krajina, tak jako každý člověk, má svůj “spirit”, svého ducha, svou vnitřní krásu a moudrost. Všichni jsme sem do krajiny přišli a jednou z ní také všichni odejdeme. Jsme spirituální bytosti a díky tomu máme přístup k moudrosti uvnitř sebe. Pokud tuto moudrost uvnitř sebe najdeme, otevře nám to oči navždy.

Kamenný muž v krajině

Kamenný muž. Co láká lidi k jejich stavění? Je to právě řeč krajiny, která je oslovila a oni o tom v krajině nechávají důkaz

 

Učili nás, že všechno se řídí logikou, že odpovědi máme hledat pomocí rozumu. Tak chodíme po světě a odpovědi na důležité otázky hledáme ve své mysli. Ale moc toho nenacházíme. Vždyť to rozum dovedl společnost tam, kde nyní je. Chci říct, že hledáme-li odpovědi na své otázky pouze ve své mysli, tak to ani zdaleka nestačí.

Jsou totiž i v našem těle, srdci a okolní krajině

Abychom mohli pochopit principy fungování “světa” tam uvnitř nás i venku a dostat se tak k moudrosti přesahující rámec obyčejného rozumu, potřebujeme nejdříve porozumět řeči naší duše. Protože duše s námi mluví tak, jako s námi mluví i okolní krajina, okolní svět. Znamená to nejprve plně vnímat sami sebe, protože tělo, potažmo duše si umí říct, co chce.

Koho z vás to někdo učil? Ale díky bohu, ani po všech těch letech, kdy jsme tělo tak docela nevnímali, s námi naše tělo nepřestalo mluvit. A navíc stále má přirozenou chuť žít naplno a s radostí.

Odpovědi jsou v našem těle a okolní krajině

Trénovat naslouchání sobě i krajině je potřeba od dětství, ale začít je možné kdykoliv, třeba i na stará kolena

S čím můžeme začít

Dostaňme se sami k sobě

Mluvící duši není třeba potlačovat, naopak je potřeba ji podporovat a vnímat. Je naší součástí. Máme ji z nějakého důvodu. Řeknu-li duše, pak jsem to já. Pokud se tedy chcete dostat sami k sobě, neschovávejte svou duši někde v koutku. Otevřte se vnímání dokořán. Duše je vaše silná stránka a váš spojenec.

Když chci svou duši vnímat, nejlépe to jde při pohybu někde venku, v přírodě. Když se ztišíte, uslyšíte, jak k vám duše promlouvá. Jdu, dýchám, poslouchám a všechno ke mě mluví. Moje tělo i má duše. Jen tak zlehka a s radostí. Je to tak jednoduché.

Výhledy v krajině

Výhledy v krajině malebné, romantické, dramatické i ponuré, proměnlivé s každým ročním obdobím či denní dobou

Dostaňme se do krajiny

Vstupuji do krajiny, tak jako, když vstupuji do domu. Odemknu dveře, očistím si boty a vstoupím po špičkách. Jsem uvnitř a rozhlížím se. Vnímám atmosféru. Poslouchám, co mi krajina sděluje.

Buďte venku. Zkuste se dívat na krajinu jako na útulný kousek světa, kde je vám dobře. Zkuste se na ni podívat  jako na něco, co můžete milovat. Podívejte se na ni jako na něco jedinečného a unikátního, jako na něco, co vám přináší radost ze života. 

Venku v krajiněKráčej tiše a poslouchej, tvé nitro i krajina ti odpoví

 

A pak duši i krajinu spolu propojme

Pokud to zkusíme, v tu chvíli se postavíme čelem sami k sobě a uslyšíme svou hlubokou moudrost. Přestaneme bojovat sami se sebou a s okolním světem. 

Když do rozhovoru vstoupí naším prostřednictvím krajina, je všechno najednou jiné. Krajina tu byla a je, učí nás pokoře a jednoduchosti a my najednou pochopíme. Pochopíme, že to co,  je v nás nejlepší, je naše přirozená moudrost. Pochopíme, že nemá cenu snažit se, vše řídit jenom rozumem. Pochopíme, že musíme najít to, s čím jsme se narodili a na co už jsme skoro zapomněli.

V mluvící krajině

Mluvící krajina otevírá duši a odpovídá na naše otázky

 

A tak tu máme skvělý návod k naslouchání své duši i krajině:

 • Hýbejte se v krajině. Je jedno jestli budete chodit, jezdit na kole nebo sbírat houby.
 • Vstupujte do krajiny a nechte ji na vás působit.
 • Nalaďte se, přijímejte a poslouchejte.

Co k vám začne přicházet? Věříte, že se skrze své tělo a krajinu můžete dostat k odpovědím, které už dlouho hledáte?

Z celé své bytosti doufám, že ano. Dovolte si věřit a naslouchat.

S láskou Ivana

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek