Průvodce lezením na Moravě

Tip na průvodce lezením na Moravě (i v Jeseníkách).

Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je děsně špičatá. Spadnete do písku a svou rodnou vísku, nespatříte více juchajdá.

Na svou první skalku jsem lezla na průmyslovce. Jmenovala se Plazivka a bylo to na Skalném v Hostýnských vrších. Tato cesta odpovídala svému jménu, byla to cesta pro začátečníky (normálka), kde se měli se naučit, co je to lézt tzv. “na tření”.

Na skalku mě dotáhli dva kamarádi, se kterýmu jsem pak nějakou dobu lezla (pokud se tomu tak dá říct). A bavilo mě to děsně i přesto, že jsem měla prsty bez otisků. Skála tu totiž byla hodně drsná, byl to nějaký hrubý pískovec nebo slepenec či co. Lezli jsme i jinde, ale Skalný mi nějak utkvěl v hlavě, snad, že jsem tam lezla poprvé.

Horolezci

Horolezci Rabštejn

Průvodce lezením na Moravě (i v Jeseníkách)

V Jeseníkách je skála jiná. Méně drsná, ale skály jsou vyšší. Je tu několik menších lezeckých oblastí. Nebudu je popisovat, protože jednak je všechny dobře neznám a dvojak je udělaný super Průvodce lezením na Moravě, kde jsou některé jesenické lezecké oblasti popsané.

Najdete zde vždy název oblasti, materiál (druh skály), počet cest, případně fotky, informaci o jištění a případně další doporučení. Supr. Nevím sice kdo to dělá, ale zpracované to má moc pěkně.

Některá místa jsou navíc zpracována i se zákresem a pojmenováním jednotlivých cest. Navíc se v průvodci postupně objevují aktuální nově zajištěné či zpřístupněné skály nebo bouldry. Paráda!

Slaňovací kruh Venušiny misky

Slaňovací kruh Venušiny misky

Pár míst v průvodci zatím chybí. Například Jelení skály v údolí Sklaního potoka, Sokol a určitě i další místa, to ale nesnižuje skvělou práci autora. Zdá se, že se stále na průvodci pracuje, takže předpokládám, že chybějící místa budou ještě doplněna.

A kde visíte vy? Napište mi o tom.

 

 

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek