Kolo v Jeseníkách – dvě kola, vlastní pohon a vítr ve vlasech

Už jste po zimě oprášili svá kola? Já ano a už jsem také na kolo v Jeseníkách vyrazila. V Jeseníkách jsou pro kolo skvělé a náročné terény.

S kolem jsem začínala snad jako všichni v dětství. Od táty jsem si objednala k Ježíškovi kolo s berany, už vlastně ani nevím proč. Záměrně píši, že jsem začínala s kolem, ne s cyklistikou, protože o té jsem toho ještě hodně dlouhou dobu nic nevěděla.

Na vánoce jsem tedy dostala své první tříčvrteční kolo značky Eska s berany, ale bez přehazovačky. Bydlela jsem v té době na Hané, takže mi ta přehazovačka ani moc nechyběla. Jezdila jsem jen tak k vodě, kolem řeky Bečvy a podobně. Takže žádná velká cyklistika, jen takové popojíždění.

První cyklistické kroky

S cyklistikou jsem začala postupně vlastně až s dcerou, když jsem ji přihlásila do cyklistického oddílu. Kolo v Jeseníkách a cyklistika se od té doby stala mou velkou vášní. Své první kolo bez přehazovačky jsem vyměnila za Favoritku s přehazovačkou, jinak bych jesenické kopce vyjížděla jen velmi těžce.

Závod ve Vápenné 2015

Závod ve Vápenné 2015

Od prvních cyklo tréninků a soustředění jsem se dostala i k závodům, ale vždy pouze jako naprostý amatér a hobík a závodila jsem jen tak pro radost. Přesto jsem od cyklistických kamarádů, z chytrých knih a odježděných kilometrů pochytala mnoho dobrých rad a postupů jak trénovat, jezdit i závodit. Jaké kolo si pořídit i co si vzít na sebe. Něco z těchto rad ověřených dlouholetou zkušeností jsem sepsala do e-booku 6 chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíkůkterý si můžete stáhnout zde.  

Já osobně jezdím na silničním kole a na podzim přecházím na kolo cyklokrosové, takže se pohybuji i v terénu. S terénem jsem začínala hodně pozdě a byl to pro mě docela oříšek, protože v terénu se jezdí přece jenom trochu jinak. Inspirovaly mě k tomu hlavně cyklokrosové závody, které se mi hrozně líbily, a které jsem si chtěla také vyzkoušet.

Černá Opava 2015

Závod Černá Opava 2015 na cyklokrosové dráze ve Vrbně

Kolo v Jeseníkách

Cyklistika v Jeseníkách je náročná, ale krásná disciplína a hodí se pro všechny typy cyklistů.  Trasy jsou zde pestré a terén převážně kopcovitý. Za jarními kilometry ale jezdím převážně na Hanou, na Krnovsko, do Rychleb nebo také do rovin Polska či na jižní Moravu.

Na podporu cyklistiky a především cyklistiky mládeže již v roce 1995 vznikl v Jeseníkách seriál cyklistických závodů Jesenický šnek. Jesenický šnek je soutěž jak pro výkonnostní sportovce, tak pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, pro všechny nadšence cyklistiky. Seriál je jednou z mála soutěží v republice, kde můžou závodit vedle sebe rodiče a děti. Je výjimečný tím, že zahrnuje závody pro silniční i horská kola.

Spurty Vrbno p/P

Trénink mládeže – spurty Vrbno

Soutěž pomohla vychovat nejednoho kvalitního cyklistu, kteří se rádi vracejí, např. reprezentant v cyklokrosu Zdeněk Mlynář (juniorský Mistr Světa, několikanásobný vítěz Českého poháru), vicemistr Světa a mistr Evropy v cyklokrosu Lubomír Petruš, Lubomír Tomeček (reprezentant a několikanásobný mistr republiky v orientačním MTB, běhu a lyžích), Zbyněk Ocásek sen. (bývalý reprezentant ČR a veteránský mistr světa v cyklokrosu), Pavel Podešva (vítěz závodů evropského poháru X-terra a  stříbrný z MS v X-terra na Hawajských ostrovech triatlonistů).

Další soutěží tentokrát v cyklokrosu je Oderský pohár, který je postaven na podobném principu a u jehož vzniku stál, tak jako i u vzniku Jesenického šneka, Amatérský cyklistický spolek Drak Vrbno.

Závod Oderského poháru Černá Opava

Závod Oderského poháru Černá Opava

Nyní se síla jesenické nejen cyklistiky rozvíjí i v Jeseníku pod vedením odchovance vrbenské cyklistiky Rosti Brokeše, kde vznikl nový obor Gymnázium se sportovní přípravou. Vzhledem ke specifikům našeho horského regionu, ale i k zázemí jesenických sportovních oddílů a k výsledkům jejich dosavadní činnosti jsou hlavními sporty nově otevřeného oboru především běžecké lyžování, sjezdové lyžování a cyklistika. Kolo v Jeseníkách tedy využijete i při studiu.

Soustředění jesenických studentů na chatě Férovka na Rejvíze

Soustředění jesenických studentů na chatě Férovka na Rejvízu (zdroj: Gymnázium Jeseník)

V posledních pár letech se v Jeseníkách také jezdí významné závody, jako je Závod míru do 23 let a Czech Cycling Tour, což je vždy velká událost pro všechny milovníky cyklistiky a sjíždějí se sem fanoušci ze široka a daleka i ze zahraničí.

Závod Czech Cycling Tour 2015

Závod Czech Cycling Tour 2015


Víte, co řešil i Peter Sagan, když začínal s cyklistikou? Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků ?

Dočtete se to v e-booku, který si ode mě stáhněte jako dárek:

e-book Cyklo Jeseníky

 • Proč vůbec jezdit na kole?
 • Jaké kolo zvolit?
 • Jakých 6 hlavních chyb cyklistické jízdy můžete vidět na silnici?

Pokud začínáte s cyklistikou, pak je tento e-book určen právě pro vás.

 


 

Cykloturistika v Jeseníkách

Jak už jsem psala, Jeseníky jsou oblastí, která je pro cykloturisty zemí zaslíbenou. Pro ty, kdo milují dvě kola, vlastní pohon a vítr ve vlasech, jsou Jeseníky více než vhodné. Terén je vhodný pro začátečníky i zkušené cyklisty, jen je nutné zvolit vhodnou trasu. Mít kolo v Jeseníkách je tedy dobrou volbou. Představu si můžete udělat v článku Kolmo kolem Stříbrného potoka do Rychlebských hor.

Kdo rád soutěží, může se zapojit do Vrchařské koruny Jesenicka (VKJ). Tato “soutěž” byla založena v roce 2014 pro lidi, kteří mají rádi Jeseníky, cyklistiku a přírodu. Pro všechny cyklisty, cykloturisty, koloběžkaře i pěší turisty, jenž mají rádi jízdu a chůzi do kopce, stoupání a následné výhledy a fotografování.
Úkolem není být “první”, nýbrž zúčastnit se a na každém bodě se zvěčnit. Body jsou zvoleny tak, aby zde dojel člověk, buď na crossovém nebo MTB kole, na koloběžce nebo pěšky. V každém případě, kdo zdolá minimálně 20 vrcholů bude se pyšnit titulem “Elitní Jesenický Vrchař” a v případě, že by zdolal 25 vytýčených kopců stane se

“Králem Jesenické Koruny”.

U této soutěže se neplatí žádné startovné, je založena na důvěře, dobrovolnosti. Jejím hlavním úkolem není vyhrát, ale zúčastnit se a poznat nové místa, krásnou přírodu a zajímavosti Jesenicka.

Start akce je stanoven na 1. 4. 2017 v 00.00 hodin
Konec akce bude 30. 11. 2017 v 23.59 hodin

Více se dozvíte zde: http://vkj2017-bike.webnode.cz/ nebo zde: https://www.facebook.com/vkjesenicka/

Také se můžete zapojit do Vrchařské koruny Krnovska, která má letos dvě části:

Musíte zdolat  20 kopců  a zvěčnit se na nich. Body jsou zvoleny tak, aby zde dojel člověk, buď na crossovém nebo MTB kole nebo též pěšky. V každém případě, kdo zdolá všech 20 vrcholů bude se pyšnit titulem “Elitní Krnovský Vrchař”

Ve druhé části je úkolem každého soutěžícího navštívit dalších 10 zajímavých míst Krnovska a Opavska v “soutěži” Poznej SLEZSKO a opět zde je třeba udělat své foto a zaslat na adresu Vrchařské Koruny Krnovska – cyklostranky50@gmail.com

Ten, kdo splní obě dvě části stane se “KRÁLEM (KRÁLOVNOU) SLEZSKA”.

Tato soutěž začíná 1.3.2017

a končí 30.11.2017.

Už čtvrtým rokem také pokračuje Vrchařská koruna Valašska, podle které vznikly všechny další koruny – Vrchařská koruna Jesenicka, Vrchařská koruna Vysočiny, Vrchařská koruna jižních Čech, Vrchařská koruna Krnovska a Vrchárská koruna Trenčínska.

Také jsme pár vrcholů navštívili:

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek