Dva kotle, tři květy a jeden smrk

Nikdy nevíte, co můžete v Jeseníkách potkat cestou. Toulám se Jeseníky už pěkně dlouho a někdy se povede dát dohromady zajímavé kombinace. Tajemství Jeseníků jsou někonečná. O některých z nich jsem psala v eBooku 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte. Při výpravách za poznáním Jeseníků například můžete potkat cestou dva kotle. Jaké kotle? No přece Velký a Malý.

Dva kotle

Ty přece znáte. Do Velkého kotle můžete nakouknout cestou z Karlova na Ovčánu, když se vydáte údolím Moravice po modré značce. Jako když jsem se vydala s kamarádkou za jarní jesenickou květenou. A jaké květy jsme cestou viděly?

Velkým kotlem vede naučná stezka, takže si můžete důkladně počíst o tom, jaké vzácnosti se zde nacházejí. Specifické prostředí zde pro jesenickou floru vytváří ojedinělé podmínky. Kotel vytvořil horský ledovec a i v současnosti zde v zimě mohou padat laviny.

Naproti tomu do Malého kotle nakouknete pouze z dálky, a to myslím z opravdové dálky, například když jedete autem a před sebou vidíte v dálce hřebeny Jeseníků. Ale když jdete po hřebeni na Jelení studánku, můžete ho pod sebou alespoň tušit.

Jarní zeleň stromů, borůvčí a horské trávy se tak liší od zlaté barvy letních nebo pestré barevnosti podzimních hor, ale každé toto období má opravdu něco do sebe.

A když pak stojíte na hřebeni, můžete kromě výhledů vidět i kvetoucí smrk.

smrk

Kvetoucí smrk na hřebenech

Tento příspěvek je jiný, než například Místo, kde na každém kroku zakopnete o kámen, o které jsem psala dříve, ale účel je stejný. Jaký? To si můžete přečíst třeba v článku Wow, a o co vlastně go?

Už brzy se také budete moc vydat za svým dobrodružstvím. Chystám totiž nový e-book Jeseníky cestou domorodce, kde vám dám kompletní návod, kudy můžete jít:

 1. Dostanete odkazy na mapy a GPS body
 2. Dostanete popis trasy
 3. Uvidíte nové fotky z cest

No a jako vždycky bude součástí e-booku také nějaké to překvapení. Už brzy!

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek