Důkladně provrtaná hora zlata v Jeseníkách

Hora zlata v Jeseníkách. Na jediné hoře nad Zlatými Horami v Jeseníkách se můžete toulat několikrát, a přesto neuvidíte úplně všechno. Pinky, komíny, štoly, jámy, odvaly, haldy, propadliny, ale také skály, lesy, borůvky, houby a nesmím zapomenout na zříceniny. Tajemství k objevování je zde opravdu hodně.

Příčná hora, hora zlata v Jeseníkách

Synonymum hlubinné těžby zlata na zlatohorsku. Hora zlata provrtaná několika patry štol, komínů a šachet. No, raději našlapujte při chození po této hoře hodně opatrně. Je totiž provrtaná jako ementál.

Na mnoha místech se již staré štoly také propadly. A aby se zde dalo bezpečně chodit, a také aby lidé věděli, kde je to nejzajímavější, jsou zde udělány hornické stezky. A ty si opravdu nenechte ujít. Kromě toho, že vás zavedou na nejzajímavější místa, vyhnou se i těm nejnebezpečným propadlinám.

Hora zlata v Jeseníkách: Mapa hornické stezky

Hornické stezky

Hornické stezky vedou i po některých opravdových hornických památkách. O všech si počtete na informačních tabulích, které jsou součástí stezky.

Stezky si opravdu vychutnáte. Hlavně Velké pinky, které vznikly zavalením podzemních ražeb na Starohoří. Jde o celý komplex středověkých dolů. Víte, že zde kutali zlato údajně již staří Keltové? Pinky vlastně vznikly zavalením starých dolů a následným propadnutím povrchu. Doly byly odvodňovány štolou až 1 km dlouhou – Stará Hackelsberská štola.

V tomto středověkém bludišti jsou ukryty nepřístupné skalní komory i dost velkých rozměrů. A zde jsou teprve ty pravé poklady. V komorách jsou totiž zachovalé dřevěné povaly, žebříky, korýtka. Technickou památkou je hlavně labyrint chodeb různých velikostí svědčících o různém stáří dolování.

Na odvodnění dolů zde byl sestrojen na tehdejší dobu unikátní vodotěžný stroj. Voda k jeho pohánění se přiváděla vodním kanálem přes dvě horská sedla, až z Rejvízu, což je obdivuhodné. Kromě tohoto je na svahu Příčné hory řada pozůstatků sběrných kanálů, které sbíraly srážkovou a pramenitou vodu ze svahu. Když se člověk dobře dívá, kanály zde opravdu může vidět.

Ale Příčná hora nejsou pouze hornická díla, i když tedy ta jsou fakt hrozně zajímavá. Kromě toho jsou zde opravdu krásné lesy plné borůvek a hub, protože sbírat je sem příliš lidí nechodí. Jsou zde také skály a trochu výhledů. Zajímavé jsou Hornické nebo Táborské skály, v jejichž okolí se také těžilo. Borůvky jsou jako palec a hub tolik, že je ani neunesete. Letos snad poprvé je v lese opravdu vlhko.

Zříceniny

A nakonec jsem si nechala zříceniny. Téměř nad Zlatými horami je zřícenina hradu Edelštejn. Tento kdysi rozlehlý hrad sloužil k ochraně zlatých dolů a k bezpečnému uložení vytěženého zlata před jeho transportem jinam. Dnes z hradu zbylo pár zdí a ruin, ale místo je to opravdu zajímavé.

Na druhé straně Příčné hory, nad Horním údolím, stojí zřícenina kaple, která je známá, jako  Sv. Marta. Podle dobového obrázku je ale zřejmé, že dochovaná zřícenina je Sv. Anna. Kaple sv. Anny společně s kaplí Bolestné Panny Marie a kaplí Dušičkovou patřila k hornickým kaplím u Staré Hackelsberské štoly.

Staří horníci a kutači žili dole v údolích, a protože jejich povolání bylo fakt nebezpečné, celé jejich rodiny kaple navštěvovaly. Chodilo se poutí od kostela v Horním Údolí až ke kaplím. Tehdy také lesy začínaly daleko výš než dnes a políčka jednotlivých vlastníků či nájemců tvořila na okolních stráních krásnou mozaiku.

5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte

e-book Jeseniky

Nakoukněte, jak to tu u nás v Jeseníkách vypadá a co tu můžete prožít. Teď rozdávám e-book jako dárek:

Chci e-book jako dárek >>>

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek