Dát krajině něco ze sebe

Sněží ve skalách
Krajina tu není pro nás, ale přesto nám bezděčně a neuvěřitelně pomáhá.
 
Celý týden byl ve znamení nařízeného uzavření v obci, kde bydlíme a stresů z nátlaku do povinného testování. Město je tiché, prázdné ulice. Lidé rychle projdou, nikdo se nezastaví. Atmosféra je snad horší, než za totalitního režimu (vyvolává to nepěkné vzpomínky), až to děsí. Tehdy jsme byli zavřeni za dráty, ale měli jsme relativní svobodu pohybu (tím nechci říct, že to bylo lepší, naopak).
 
Konečně je víkend. Nemůžu jít nikam daleko, pohyb je povolen pouze na území našeho města. Naštěstí je území dost velké a sahá až k hřebenům Pradědu a Velkého Děda. Moje hlava je plná ošklivých myšlenek. Potřebuji nutně někam vysoko, nahoru do kopců. To je jediný účinný a ověřený lék na stres a bolavou duši.

Jsem tady

Zatím co dole ve městě už sníh není, tady je ho dost, dokonce vidím stopy od lyží i pár i od pěších, co jdou stejným směrem. Bezva, alespoň mi  někdo vyšlapal cestu.

Stoupám kolem potoka, začíná sněžit. Sníh hustě padá, jako by byla nejhlubší zima. Odbočuji z vyšlapané cesty a vybírám si jednu těžší s velkým převýšením, protože pak člověk nemyslí na blbosti, ale na to, jak to udýchat a kam v klouzavém sněhu šlápnout, aby hned nesletěl zpět dolů. Čím výš jdu, tím více sněží a já se začínám cítit lépe.

Jdu a jdu. Sníh letí kolem mě a vítr konečně odfoukne těžké myšlenky. Jsem tady v pohodě. To jsem zase já. Hory, vítr a sníh …

A co té krajině vlastně dávat?

Stačí hrozně málo. Stačí jen na ni myslet s láskou, těšit se, až do ní přijdu, obdivovat ji, jen tak si vzpomenout, v mysli se jí dotýkat. Tak jednoduché to je. Je to jako s láskou k člověku nebo zvířeti. Na co myslíš, to posiluješ a energie letí. Je to láska bezpodmínečná, jako když pes bezmezně miluje svého pána. 

Krajina jen tím, že je, vždycky pomáhá vyléčit duši, doplnit energii, pohladit vánkem, ochladit sněhem, vodou, potěšit krásou. Krajina tu ale není pro nás, nemůžeme si ji přivlastňovat, je tu sama pro sebe a jen tím, že tu je, doplňuje nějaký kousek, střípek, světa, který zapadá přesně tam, kam má.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');