Běžky? Abyste nešli pěšky … aneb kam na běžky

Tahle hláška docela dlouho fungovala mezi kamarády, se kterými jsme společně jezdili do hor na běžky. … V dávných dobách, když ještě bývalo dost sněhu, jsme jezdívali na víkendy vlakem do Tater. Celá banda se v pátek večer nacpala do vlaku a ráno vypadla na nádraží třeba v Ružomberoku, Liptovském Mikuláši nebo v Popradu. No samo, že ve vlaku byl trochu mumraj a tuhle hlášku nám řekl jeden nerudný průvodčí, kterému se to nezamlouvalo.

Dělali jsme tehdy přechody po hřebenech a spávali jsme po různých salaších, boudách a útulňách, o kterých nám někdo řekl. Dodnes se divím, že jsme je všechny v náročném terénu opravdu našli, a že jsme někde neumrzli. Nevím, jak to na Slovensku funguje teď, ale tenkrát byla každá bouda otevřená, bylo tam nachystané dřevo a našlo se i něco k snědku. Očekávalo se, že to tak také bude, až budeme odcházet. A fungovalo to po celých horách.

Na Švýcárnu

Stopy na Švýcárnu

V Jeseníkách je to trochu jiné kafe. Jsou to hory, které jsou lépe dostupné, nejsou tak veliké a tak se přechod hřebene dá na běžkách udělat za jeden den (samozřejmě pokud je dobré počasí a ideální sněhové podmínky). Moc míst, kde se dá v zimě v pohodě přespat (kde se dá zatopit a tak), na hřebenech asi nenajdete. I jesenické chaty jsou povětšinou zamčené.

Kde běžkuji

Pro samotné běžky je v Jeseníkách celá řada vhodných míst. Všechna jsou ale pochopitelně závislé na dostatku sněhu, kterého byl v posledních letech opravdu nedostatek. Například v loňském roce se dalo pár dní jezdit pouze na Ovčárně, zklamal i jindy osvědčený Paprsek.

Bývaly doby, kdy jsem vzala běžky, před domem (Vrbno p/P) jsem je nazula a mohla jsem vyrazit po loukách nahoru na Sokolskou chatu a dál na Malou Hvězdu, Hvězdu až do Karlova. Zpět jsem sjížděla za tmy, město pode mnou mi svítilo na cestu a já jsem dojížděla v hlubokém prašanu až před práh.

Rejvíz běžky

Rejvízské louky a chaloupky

Když dnes napadne sníh jako je tomu právě teď, je potřeba hned chytit příležitost za pačesy a vyrazit, protože nikdy nevíte, jak dlouho sníh vydrží.


CHCETE PODROBNĚJŠÍ RADU?

e-book - běžky

NAJDETE JI TADY >>>


A kde nyní lyžuji? Můžu vám dát narychlo pár tipů

Když je dost sněhu i v nižších polohách:

 • Vrbno p/P – no samo, když chci vyrazit na běžky i v týdnu, je to jasná volba, a když je dost sněhu, tak i o víkendu, protože kdo by se štrachal autobusem na Praděd. Nejlepší je vylézt na Sokolskou chatu, jak jsem psala výše a pak třeba na Annaberg, Malou Hvězdu a dál … bohužel stopy jsou vyšlapané spíš jen od běžkařů. Kde jsou ty doby, kdy byly vyřezané strojově celý týden…
 • Karlov nebo Nová Ves – do Karlova nebo Nové Vsi jedu, když chci z nižších poloh vystoupat na tzv. magistrálu, cestu ze Skřítku na Alfrédku, která je u běžkařů velmi oblíbená. Stopy jsou vyřezané a na Alfrédce funguje i malý bufet, ale bývá tu dost lidí. Dá se odtud dojít na hřebeny k Jelení Studánce. Na Nové Vsi se také dá jezdit na značených okruzích na loukách, pokud je dost sněhu, tak i v lese. Když není moc času je to dobrá volba. Stopy bývají dobře upravené a u parkoviště je hospoda.
 • Rýmařov – v areálu zahrady Hedva začínají stopy, které vás dovedou až třeba na Skřítek nebo Rabštejn. Pokud je dost sněhu, je to výborné místo na lyžování, stopy jsou upravované.
 • Jeseník – když bývalo dost sněhu, byly nádherné stopy vyřezané na loukách kolem Jeseníku a Bělé, odkud se dalo dojet až do vyšších poloh.
Vrbno běžky

Vrbenské louky

Když musím výš:

 • Rejvízbezva místo, upravené stopy – okruhy, v blízkosti parkoviště i hospody. Když je dost sněhu dá se tam dojet i z Vrbna nebo z Videlského kříže.
 • Skřítek – na Skřítku jsou dvě možnosti, pokud je dost sněhu, dá se jezdit kolem Skřítku, kde jsou upravované stopy až třeba na Rabštejn nebo do Rýmařova. Pokud je zde málo sněhu, chodívám pěšky nahoru na magistrálu (pod Ztracené kameny) nebo pokud se dá, tak kolem Splavského potoka bývá vyřezaná stopa k Zeleným kamenům.
 • Videlský kříž – z parkoviště na Videlském sedle se dá jet po Milionové cestě (značená cyklistická trasa 6154) až na Červenohorské sedlo. Stopy jsou pouze vyšlapané od turistů. Dá se také vyšlapat na Švýcárnu, ale to již je trochu náročnější. Na druhé strané cesty se dá dojet na Rejvíz.

Když musím nejvýš

 • Ovčárna – v posledních letech jediné místo, kde se dalo trochu jezdit, ale jak jsem psala, musí se z Hvězdy jet na Ovčárnu autobusem a pokud jezdí i vleky, tak je to nářez, autobusy jsou plné lyžařů. Vyřezané stopy vedou z Ovčárny přes Švýcárnu až na Červenohorské sedlo. O víkendech na nich bývá plno lidí, a to i pěšáků. Pokud je dost sněhu, bývají upraveny i náročné stopy kolem Kurzovní chaty. Na druhou stranu, tedy z Ovčárny po hřebeni směrem ke Skřítku, stopy vyřezané nejsou, pouze vyšlapané od turistů.
 • Paprsek – asi nejlepší středisko pro běžecké lyžování (Rychlebské hory). Je dostupné z Petříkova, kde se dá nechat auto a pak stoupat po červené nebo modré značce nahoru. Také se dá dojet až do Velkého Vrbna a pěšky po žluté značce nahoru nebo vlekem. Na Paprsku je množství skvěle upravovaných stop (okruhů) a na stránkách chaty Paprsek jsou informace o tom, které okruhy jsou aktuálně projety rolbou. Chata bývá plná běžkařů i lyžařů a  je velmi oblíbená v zimě i v létě.
Praděd

Když je na Pradědu hezky

Běžky trochu nadivoko

Jeseníky jsou v zimě zase jiné. Zima totiž otevírá dveře do jiné snové krajiny. My krásu krajiny netvoříme, ale naše oči ji mohou objevit. Většina míst, o kterých jsem zde psala má upravované stopy, ale jezdit se samozřejmě dá i mimo ně téměř kdekoliv, pokud počítáte s tím, že si stopu vyšlapete sami. A to má své velké kouzlo.

Jdete po loukách nebo stoupáte do hor a je na vaší vůli, kam až dojdete, protože je to samozřejmě dřina. Ale krásná dřina. Odměnou je příroda. Neporušená bílá vrstva sněhu, stromy obalené krystaly ledu, místy zmrzlá voda v potocích. Trochu výš pak hluboké závěje nebo naopak větrem vyfoukaná holá místa. Na hřebeni vám fujavice ženoucí sníh profoukne všechny vrstvy oblečení a jen tak koukáte, kdeže je to tyčové značení.

Smrk

Smrk, než začala vánice

Nejlepší je, pokud je vás víc a můžete se při prošlapávání stopy střídat a také hlídat jeden druhého. Když je mlha, zase můžete vytvořit rojnici, když hledáte značení. Důležité je však vědět, do čeho jdete, musíte na to být dobře připravení. Mít s sebou dost oblečení, jídlo a pití.

Na takových výpravách jsme vždycky prožili ty nejlepší chvíle a spousty srandy. Když sjíždíte z hřebenů lesem mezi stromy a každou chvíli se někdo válí ve sněhu, je to fakt zážitek 🙂

Mapa míst

Kam v Jeseníkách na běžky?

e-book - běžkyVypravte se do Jeseníků na běžky a poznejte jejich zimní krásu. V e-booku se dozvíte, kde je v Jeseníkách to na běžky úplně nejlepší.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek