Travelbloger nebo cestovatel? Co myslíte?

Říkají si cestovatel, travelbloger, cestovatelský blog  je jejich doménou. Cestují po celém světě a své zážitky sdílí s ostatními lidmi. Travelbloger je fenoménem dnešního světa. Dnes vám chci předat výběr těch nejlepších myšlenek travelblogerů, které jsem v poslední době četla. Začtěte se také a napište mi, co cestování přináší vám a jak k němu přistupujete.

Možná si říkáte, jak to souvisí s Jeseníky? Ale cestování není jen o cizích zemích, ale i o těch, které máte za rohem. Tak i můj web se při dobré vůli dá považovat za cestovatelský blog a já jsem tím pádem cestovatel. V mém případě to ale zní divně, protože většinou cestuji pouze z jednoho konce Jeseníků na druhý. Takže raději zůstanu u svého označení jesenický domorodec :-).

Proč má Kuba osypky, když slyší slovo travelbloger?

Zdroj: Zahorami.cz

Kuba Venglář, filmař, který stojí za cestopisným blogem Za horami.cz, se za travelblogera nepovažuje: “Každý druhý šáša se smartphonem posílající do éteru rutinní selfíčka s rozmáznutou exotikou v pozadí si dneska říká travelbloger.” Kuba se zamýšlí nad tím, že nesnáší selfie a pózovací fotky, které nemají jiný obsah, než zviditelnit svého tvůrce.

Já bych k tomu rovněž přidala, že platí totéž o youtuberech. Na Youtube jsem totiž viděla několik cestovatelských videí, jejichž hlavním obrazem byla osoba samotného youtubera, ale z cesty jsem neviděla vlastně vůbec nic. Můžeme polemizovat o tom, zda jsou takové články či videa k něčemu dobrá, ale je pravdou, že určitá část čtenářstva je miluje. Samozřejmě záleží na tvůrci samotném, zda ve svém článku či videu dokáže čtenářům něco podstatného předat.

Docela pochopitelně autor nechce cestovat proto, že zrovna potřebuje něco zveřejnit na blogu. Ale proto, že chce něco objevit. Je podle něj důležité “nejprve něco objevovat a teprve potom předávat dál“. Tuto myšlenku pak rozvíjí dál: “Až se u mě na webu objeví na sílu psané články typu – x nesmyslů, které všichni dělají v téhle profláklé díře -, laskavě mě upozorněte kopancem.” 🙂

Stejně, jako Kuba píši článek teprve tehdy, až vám mám co říct. Většinou se ho tedy ode mě dočkáte zhruba jednou za měsíc. To už mám nasbíranou dostatečnou motivaci i zážitky k tomu, abych vám mohla jako jesenický domorodec něco předat. To co vám chci předat je inspirace – neseďte doma, běžte ven, kamkoliv.

Skrytá tvář cestování

Skrytá tvář cestování

Cestovatel, travelbloger, cestovatelský blog Katky vyzývá lidi

Zdroj: Katkacestuje.cz

Blog Katka cestuje je blog o lásce k cestování, objevování dalekých krajin a kultur a o poznávání sebe sama. Mě však zaujal Katčin článek o tom, jak jsme schopni cestovat přes půl světa, ale pak se na něj ani nepodíváme vlastníma očima, ale pouze prostřednictvím foťáku nebo mobilu.

Docela se zděšením zjišťujeme, že část lidí už necestuje kvůli reálnému zážitku, kvůli vnímání konkrétního místa, ale jen kvůli fotkám a videím. Smysl cestování se tak smrskne na honbu za fotkou či videem, které pak sdílíme na sociálních sítích. Funkce cestovatel, travelbloger, cestovatelský blog, je pak prvoplánovitou motivací před samotným poznáním.

Jsme schopni někam jet, vyskočit z auta, honem vše nafotit nebo natočit a pak nasednou zpět do auta a honem pryč na další místo. Proto nakonec spolu s článkem vyzýváme všechny lidi: “Buďte na svých cestách přítomni. Nechte se místem nejprve pohltit a teprve až potom je foťte.”

Kráčívám krajinou Jeseníků a koukám po světě. A pak přes hledáček své Fujinky svět fotím. A díky tomu jsem se také hodně naučila. Postupem času na mě totiž z okolní krajiny samy vyskakují obrazy, které já pak už jen zachycuji. Takže je to opravdu o tom být přítomen a vnímat.

cestování

Dívej se nejprve očima

Prožívejte každodenní mini dobrodružství

Zdroj: Za horami.cz

Pocítila jsem velké souznění s tvrzením, že zážitky a dobrodružství nemusíme hledat na druhém konci světa. I já jsem již několikrát zmiňovala myšlenku, že dobrodružství můžeme najít za nejbližším rohem. Britský dobrodruh Alastair Humphreys tuto myšlenku rozvinul v koncept tzv. microadventures, díky kterým můžete nabourat zaběhlou rutinu a zažít něco ojedinělého i v průběhu pracovního týdne.

Možná vás někdy napadlo strávit noc ve spacáku na vyhlídce za městem a ráno se vydat do práce? Nebo nastoupit na náhodný autobus a zjistit, co vás čeká na konečné? Nebo se pustit do putování za koncem duhy? Dobrodružství je totiž podle Humphreyse „jenom stav mysli“.

Vezměte spacák a jděte spát ke skále nebo na nejbližší kopec. Vylezte na posed u lesa nebo na balíky sena na louce. Jděte k potoku a zjistěte, co v něm žije. Vezměte s sebou i děti, protože ty to milují. Objevte s nimi dobrodružství blízkého okolí a neobvyklých činností každý den svého života.

Cestování za rohem

Dobrodružství za rohem


prozkoumat Jeseníky

ZAČNI JESENÍKY PROZKOUMÁVAT TADY


Přečtěte, zamyslete se a věřte

Zdroj: Polarnivlk.cz

“Za moje cestovatelské nadšení můžeš částečně ty. Máš v sobě neskutečný entuziasmus. Máš na mě stejný vliv, jako když jsem poprvé viděl Waltera Mittyho.”

Tak to je hlavní motto článku “Já věřím“, který se zamýšlí nad tím, proč vlastně sdílet své cestování s jinými lidmi. A jaký má smysl tvořit blog o cestování. Podle autorky “.. je nejdůležitější sdílení krásných i méně krásných zážitků, které jsou potom silným motorem dalšího pohybu jiných lidí. Člověk čte a žasne nad vyprávěním druhých a uvnitř se probouzí touha vidět, zažít, pocítit.”

A v co věřím já?

Věřím, že díky mému psaní o Jeseníkách přeskočí jiskra zájmu i na vás, protože nadšení může být velmi nakažlivé. Přeskočí-li na vás, otevře vám srdce a vy se budete cítit šťastnější. Štěstí je stav, který máte v sobě a musíte ho umět najít. Nezáleží na tom, co děláte, kolik vám je, ani na okolí, štěstí je uvnitř vás. Moje psaní (cestovatel, travelbloger, cestovatelský blog), má proto smysl, i kdyby otevřelo srdce pouze jednomu z vás.

emoce cestování

Já věřím

Foto-turistické očistce aneb fotografuje “něco jiného”

Zdroj: hevabnastezka.cz

Na cestovatelském portálu Hedvábná stezka se autor článku Cestovatelská fotografie 10x jinak aneb jak nemučit známé (Jan Rybář, český novinář, fotograf a spisovatel) zamýšlí na tím, co vlastně fotit na cestách a čemu se raději vyhnout? Spolehlivě otravnou metodu asi všichni znáte. Sedíte na návštěvě a hostitel vám několik hodin promítá své fotografie z dovolených.

Je na nich například všech 10 hotelových pokojů, v nichž kdy spal. 25 detailů kostela, který navštívil. Obligátních 120 záběrů vycházejícího a zapadajícího slunce nebo 35 pohledů na nejvýznamnější horu, například Praděd. Takže podle autora je nejdůležitější fotit, jen když to má nějaký smysl.

“Vše už bylo vyfoceno, každý už vše viděl, nikoho už nic nepřekvapí. Zaujmout v internetovém světě někoho cestovatelskou fotkou je (a ještě bude) těžší a těžší,” píše autor a zároveň říká: Zkuste na cestách „něco jiného“, něco originálního, něco, co někoho opravu zaujme. Co to má být, vám přesně poradit neumím. Ale pokud se vám to podaří, budete slavní.”

Jednou mi jeden kamarád řekl vlastně totéž, co říká autor článku, a to že už vyfotil všechny fotky, co měl v hlavě. Proto už prý nefotí, ať si na to dám pozor. Asi je to o přístupu. Někdo fotí dopředu nachystanou a promyšlenou fotku, já ale povětšinou zachycuji aktuální okamžiky. Přesto se v obou případech často motivy opakují. Je tedy potřebné dodat něco víc. Nejenom obraz, ale i ducha, atmosféru, krásu, touhu…

Cestování: Praděd tisíckrát jinakPraděd desetitisíckrát jinak

5 tajemství Jeseníků, které ještě neznáte

e-book Jeseniky

Nakoukněte, jak to tu u nás v Jeseníkách vypadá a co tu můžete prožít. Teď rozdávám e-book jako dárek:

Chci e-book jako dárek >>>

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Tagy:

Ivana Metelková

Jsem domorodec z Jeseníků, mou vášní je pohyb a jesenická příroda. Ráda učím lidi poznávat nové cesty, chodit jesenickou krajinou a vnímat, jak k nim Jeseníky promlouvají.

Jsem autorkou e-booku Jeseníky cestou domorodce, ve kterém vás na 15 cestách provedu různými částmi Jeseníků, e-booku 5 cest okolím Vrbna p/P, kterým provádím lidi podhůřím Jeseníků a e-booku Zaječí hora, kde můžete objevit krásu jesenického lesa, suťových kamenů a skal.

Můj příběh o tom jak jsem k tomu všemu došla, si přečtěte zde.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • DÁRKY PRO VÁS

    

  • Buďte objevitelem jesenických tajemství

   Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na svých toulkách Jeseníky, co je tím hlavním důvodem, proč si Jeseníky zamilujete i vy a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

   3sipky-dolu-cervene

  • Kam v Jeseníkách na běžky?

   e-book - běžky   Ukradněte moje tajemství, kam jezdím v Jeseníkách na běžky ... :-) Stáhněte si e-book jako dárek.

  • Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků?

     Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

  • Rubriky

  • Domorodec na FB

  • Domorodec na Instagramu

  • Počasí s Windy

  • Domorodec doporučuje

   salewa-160x600.jpg
  • Webkamera Švýcárna

   snimek